Artikel top billede

Dell lancerede blandt andet en syv-tommer version af selskabets Streak på CES i Las Vegas.

Snart kan du købe dig en billig tablet-computer

Tablet-ballet blev indledt af Apple for et år siden, og på dette års CES tog den samlede industri imod udfordringen. Det kommer til at påvirke priserne.

Ganske som ventet kom CES til først og fremmest at handle om tablet-computerne, der blev lanceret i stor stil fra alt lige fra Motorola til Dell og Asus.

Også på softwaresiden skete der store ting med lanceringen af Android 3.0 - det første Google-styresystem, der er målrettet tablets.

Samtidig kom Steve Ballmer med et løfte om, at kommende versioner af Windows kommer til at kunne køre på de ARM-chips, som er så populære i både smartphones og tablet-computere.

Galleri: Her er alle de nye produkter fra CES

Det er næsten et år siden, at Apple-boss Steve Jobs fra en scene i San Francisco præsenterede selskabets nye iPad og dermed for alvor sparkede tablet-ballet i gang.

Siden har forbrugerne for alvor set lyset i denne type computere, og mon ikke de mange lanceringer på CES kommer til at bidrage yderligere til efterspørgslen.

Gartner har allerede forudsagt, at der vil blive solgt 54,8 millioner tablets på verdensplan i 2011. Det tal vil være steget til 154 millioner i 2013.

Det er den primære forklaring på, at producenterne nu er begyndt at kigge på denne produktkategori.

Den hårde kamp om kunderne, som vi kommer til at opleve i det kommende år, vil sætte priserne under pres, mener blandt andre IDC i nedenstående videoindslag.

(Video er blevet fjernet)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis