Direktør: Nu skal kondition og golfhandicap styrkes

Dansk ERP-forhandlers moderselskab omstrukturerer, hvilket betyder, at koncernens danske direktør bliver arbejdsløs.

Artikel top billede

Tectura, der forhandler ERP-løsninger (Enterprise Resource Planning) i store dele af verden, omstrukturerer, og det koster den danske direktør jobbet.

Morten Poulsen har passet stillingen som administrerende direktør i Tectura Danmark i seks år, og han understreger, at han og Tectura skilles i fred og fordragelighed.

Selv om ændringen fra landebaseret til global industribaseret organisation betyder, at Tecturas landeorganisation falder væk, fortsætter salgsorganisationerne uændrede. Organisatorisk fastholder afdelingerne lokalt i Danmark også status quo med Lars Berg som salgs- og marketingdirektør.

Umiddelbart ingen planer

Morten Poulsen bliver der ikke plads til i den danske organisation, og han har ikke lyst til at forlade de hjemlige græsgange til fordel for en international stilling hos Tectura.

"Umiddelbart har jeg ingen planer udover at forbedre min kondition og få mit golfhandcap ned," siger Morten Poulsen.

Hans golfhandicap ligger i øjeblikket på 21, og når det er bragt ned og konditallet op, så er den nu forhenværende Tectura-direktør klar til at tage fat igen.

"Jeg vil gerne fortsætte i Danmark eller måske Norden, men lad os nu se, hvad der viser sig," siger Morten Poulsen.

Det formelle ansvar som administrerende direktør i Danmark overtages af Jörg Landwehr, der er Tecturas vicepræsident for Europa, Mellemøsten og Afrika.

Landwehr får i øvrigt lidt at se til med Tectura Danmark, som længe har kørt med underskud. I det seneste regnskabsår endte resultatet før skat på minus 15 millioner kroner, mens egenkapitalen blev reduceret yderligere til minus 67,8 millioner kroner.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet