Artikel top billede

Direktør: Nu skal kondition og golfhandicap styrkes

Dansk ERP-forhandlers moderselskab omstrukturerer, hvilket betyder, at koncernens danske direktør bliver arbejdsløs.

Tectura, der forhandler ERP-løsninger (Enterprise Resource Planning) i store dele af verden, omstrukturerer, og det koster den danske direktør jobbet.

Morten Poulsen har passet stillingen som administrerende direktør i Tectura Danmark i seks år, og han understreger, at han og Tectura skilles i fred og fordragelighed.

Selv om ændringen fra landebaseret til global industribaseret organisation betyder, at Tecturas landeorganisation falder væk, fortsætter salgsorganisationerne uændrede. Organisatorisk fastholder afdelingerne lokalt i Danmark også status quo med Lars Berg som salgs- og marketingdirektør.

Umiddelbart ingen planer

Morten Poulsen bliver der ikke plads til i den danske organisation, og han har ikke lyst til at forlade de hjemlige græsgange til fordel for en international stilling hos Tectura.

"Umiddelbart har jeg ingen planer udover at forbedre min kondition og få mit golfhandcap ned," siger Morten Poulsen.

Hans golfhandicap ligger i øjeblikket på 21, og når det er bragt ned og konditallet op, så er den nu forhenværende Tectura-direktør klar til at tage fat igen.

"Jeg vil gerne fortsætte i Danmark eller måske Norden, men lad os nu se, hvad der viser sig," siger Morten Poulsen.

Det formelle ansvar som administrerende direktør i Danmark overtages af Jörg Landwehr, der er Tecturas vicepræsident for Europa, Mellemøsten og Afrika.

Landwehr får i øvrigt lidt at se til med Tectura Danmark, som længe har kørt med underskud. I det seneste regnskabsår endte resultatet før skat på minus 15 millioner kroner, mens egenkapitalen blev reduceret yderligere til minus 67,8 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere