Nokias salg af telefoner hænger i bremsen

Der er ifølge analytikerne grund til panderynker trods et bestået regnskab fra Nokia. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokia præsenterede i dag sit årsregnskab for 2010.
 
Et år, hvor selskabet var igennem en storm med forsinkede smartphones og en fyret topchef.
 
Trods det hårde år, så kom selskabet godt ud af det, vurderer to analytikere, som Computerworld har talt med.
 
"Fjerde kvartal er helt klart bestået. Både top- og bundlinje var bedre end ventet," siger aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank.
 
Han hæfter sig ved, at Nokia i årets sidste kvartal formåede at hæve den gennemsnitlige salgspris for både de simple og de mere avancerede mobiltelefoner. Aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank fremhæver også dette som et af lyspunkterne i regnskabet.
 
Mangel på komponenter
Men begge analytikere er skuffede over antallet af solgte Nokia-telefoner. De havde begge forventet, at Nokia ville sælge flere end de 123,7 millioner telefoner, som selskabet solgte i årets sidste kvartal.
 
Nokia lancerede i årets sidste kvartal nye modeller som C6, C7 og N8, men antallet af solgte enheder var tre procent lavere end året før.
 
"De er en smule hæmmet af komponentmangel, og det trykker både deres salg og deres overskudsgrad, at de ikke kan skaffe alle de komponenter. Det gør sig gældende bredt i porteføljen," siger Morten Imsgard.
 
Selskabet har blandt andet haft svært ved at levere de nødvendige skærme til de nye smartphones, og forsinkelser i mobilbranchen er kritiske, pointerer han.
 
"Det er meget uheldigt i denne branche, for produkterne har en meget kort levetid på hylderne, så når produktet først er udviklet, så skal det virkelig ud over stepperne. Kommer man for sent, så må man bare konstatere, at den model ikke får det topsalg, som man regnede med," siger Morten Imsgard.
 
Samlet set solgte Nokia 453 millioner mobiltelefoner i 2010.
 
Skuffende udsigt
Den finske mobilproducent opnåede i 2010 en samlet omsætning på 316 milliarder kroner, hvilket er 3,6 procent bedre end året før. Årets resultat faldt med 12,5 procent og endte på 15,6 milliarder kroner,
 
De to analytikere er - trods fremgang sidst i 2010 - skuffede over udsigterne.
 
Robert Jakobsen peger på, at Nokias forventning til de økonomiske nøgletal er lavere, end han forventede.
 
"Det kan skyldes, at de ønsker at melde konservativt ud. Det kan også indikere, at dampen er ved at gå af nogle af deres telefoner, eller at den kommende E7-telefon først bliver lanceret sidst i kvartalet," fortæller analytikeren Robert Jakobsen.
 
Morten Imsgard mener, at Nokia bliver nødt til at komme med nogle udmeldinger i den næste måned, hvor selskabet både holder analytikermøde samt er til stede i Barcelona, hvor verdens største mobilkongres afholdes. Her præsenterede Nokia sidste år platformen Meego, som skal installeres på koncernens dyreste smartphones i fremtiden.
 
Sydbank-analytikeren fortæller videre, at han gerne ser, at der kommer klarhed over, hvor meget selskabets nye topchef, Stephen Elop, ønsker at lave om.
 
"Det store spørgsmål er, hvor meget der skal laves om under den nye topchef, for at Nokia kan komme op i gear igen, og hvor lang tid vil det tage," spørger Morten Imsgard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS