CSC-ansatte opruster til konflikt

400 CSC-ansatte opruster til konflikt: De giver tre procent af lønnen til konflikt-kasse hos Prosa og bekræfter carte blanche til at udsende strejkevarsel.

Artikel top billede

Omkring 400 Prosa-organiserede it-ansatte hos CSC vedtog onsdag stort set enstemmigt at give tre procent af deres løn til en konfliktkasse.
 
Det foregik på et fagligt møde i it-gigantens hovedkvarter på Retortvej i Valby, fortæller Hanne Lykke Jespersen, næstformand i Prosa.
 
"Det betyder jo, at alle siger: Det er vores alle sammens vilkår, som er på spil, og derfor giver jeg tre procent af min løn i konfliktkontingent," siger Hanne Lykke Jespersen.    
 
Strejkevarsel stand-by
Samtidig gav medarbejderne fagforbundet lov til at udsende andet strejkevarsel i den faglige konflikt mellem parterne.
 
CSC har i forvejen udsendt et varsel om lockout af 136 medarbejdere. Fra onsdag den 9. februar risikerer de at blive sendt hjem uden løn i forbindelse med konflikten, der bunder i en genforhandling af en overenskomst.
 
Med onsdagens beslutning blandt de Prosa-organiserede har forbundet fået bekræftet et tidligere udstedt carte blanche til at udsende et formelt strejkevarsel, der kan sende op mod 600 Prosa-organiserede ansatte hos CSC i konflikt. 
 
Forligsmøde fredag
Medlemmernes beslutning kommer forud for et møde i Forligsinstitutionen på fredag, som skal afgøre, om den varslede lockout træder i kraft på onsdag. Finder Forligsinstitutionen, at parterne har mulighed for at finde en løsning gennem forhandling, kan konflikten udskydes i to gange 14 dage.
 
Ifølge Hanne Lykke Jespersen betyder medlemmernes beslutning, at Prosa nu kan udsende et specifikt strejkevarsel. Men hun understreger, at dette endnu ikke er sket, idet man håber på en forhandlingsløsning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS