Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand

Nokia står på en brændende platform. Uden dristige træk risikerer selskabet at gå ned, mener topchef Stephen Elop. Nu kommer den store oprydning.

Artikel top billede

Læs også:
Din næste Nokia-mobil kan blive låst til Microsoft

Massevis af cheffyringer kan være på vej i Nokia

Nokia kæmper for at stoppe faldet fra verdens tinder

Nokias nye topchef, Stephen Elop, varsler markante ændringer i det store selskab.

Det er seks måneder siden, at han overtog tømmerne i selskabet, og han er nu færdig med sin gennemgang af Nokia.

Og hans konklusion er klar: Nokia står på en 'brændende platform', skriver han i et memo, som han ifølge engadget.com har udsendt til Nokias medarbejdere.

Og derfor er det tvingende nødvendigt, at selskabet redefinerer sig selv og finder en ny og dristig vej, som kan føre til fremtidens succes. Nokias problemer kan du læse mere om her.

Apple giver hovedpine

Stephen Elop lægger ikke skjul på, at Apple står ganske centralt i Nokias hovedpine.

"Apple har bevist, at forbrugerne gerne vil købe dyre telefoner, og at udviklerne gerne vil bygge applikationer, hvis bare telefonerne er designet rigtigt. Apple har ændret markedet og ejer i dag hele markedet for high-end telefoner," skriver han.

Mest alvorligt er dog, at Nokia ikke har formået at barsle med et modtræk, selvom konkurrenterne har presset på fra alle sider.

"Vi er faldet bagud, vi har misset store trends, og vi har spildt tiden. Vi har troet, at vi traf de rigtige beslutninger, men kan nu se, at vi pludselig er flere år bagude," mener topchefen.

Han gør opmærksom på, at den første iPhone så dagens lys i 2007, mens Android nu er mere end to år gammel. Nokia har endnu ikke en telefon, der nærmer sig.

Det går alt for langsomt

Nokias smarte styresystem, MeeGo, skulle være udfordreren, men det går alt for langsomt, mener Stephen Elop. Han peger på, at Nokia faktisk risikerer kun at have en enkelt MeeGo-telefon på markedet i slutningen af 2011.

Det samme gælder styresystemet Symbian.

"Symbian har vist sig at være et vanskeligt miljø at udvikle i, hvis man vil imødegå de voksende krav fra forbrugerne," skriver han.

Det fører til langsommelighed i udviklingen.

"Vi vil blive ved med at sakke længere og længere bagud, hvis vi fortsætter som hidtil, mens vores konkurrenter vil komme længere og længere foran," lyder det fra Stephen Elop.

Kampen om mobilmarkedet er blevet en kamp om økosystemer, der indeholder både hardware, software, udviklere, applikationer, annoncer, søgemaskiner, sociale applikationer, unified communications og meget andet.

Økosystemer er våbnet

"Vores konkurrenter napper ikke markedsandele fra os med telefoner. De tager dem med deres komplette økosystemer. Det betyder, at vi skal beslutte, om vi vil bygge, katalysere eller blive en del af et økosystem," skriver han.

Der er store forventninger til Stephen Elop, der på fredag skal mødes med en række analytikere og investorer.

Her spekuleres der i, at han vil præsentere en redningsplan, der har hans tidligere arbejdsgiver, Microsoft, placeret i en central rolle. Læs mere om planerne her.

Se Stephen Elops memo i Engadget her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse