Mangeårig dansk CSC-topchef færdig i selskabet

En af CSC Danmarks mangeårige topchefer er ude af selskabet med omgående virkning. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Hans Juhl)

I januar i år er chefen med ansvar for offentlig-it hos giganten CSC, Fritjof Lind, stoppet.

Det oplyser han til Computerworld. 

"Jeg har sagt op, fordi jeg ville prøve noget nyt. Det er meget enkelt," siger Fritjof Lind.

Han har været 24 år hos CSC, men vælger altså nu at gå.

CSC er en af de største spillere indenfor digital forvaltning i Danmark.

Blandt de kendte - og til tider udskældte CSC-projekter - er Den Digitale Tinglysning, politiets forsinkede og fordyrede Polsag og flere forskellige projekter hos SKAT.

For nylig stoppede også selskabets administrerende direktør, Ivor Canavan og økonomidirektør Steen Rasmussen.

Det kan du læse mere om her.

Fritjof Lind understreger, at det var hans egen beslutning at forlade CSC. Han forklarer, at når man siger op i den nordiske ledelse, så forlader man stillingen med øjeblikkelig virkning.

Han har nu startet selskabet Reset Works, men vil først løfte sløret for hvad det er engang i marts.

"Det er nemlig i støbeskeen endnu," siger Fritjof Lind.

CSC er i øjeblikket involveret i en af de største faglige konflikter, der har ramt den danske it-branche i nyere tid. Den kan du læse mere om her.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S