Google-chef: Vi ville rigtigt gerne have scoret Nokia

Google-topchef Eric Schmidt forsøgte med hiv og sving at lande en partneraftale med Nokia.

Artikel top billede

Læs også: Derfor styrtdykker Nokia-aktien efter Microsoft-aftale.

Googles topchef, Eric Schmidt, ærgrer sig over, at Microsoft formåede at lande den store partneraftale med Nokia.

Google var nemlig også interesseret i at lande en fed aftale med verdens største mobilproducent, som imidlertid mangler en solid softwareplatform at stå på i det buldrende marked for smartphones. Det kan du læse mere om her.

På mobilkonferencen Mobile World Congress, der i disse dage finder sted i spanske Barcelona, lagde Eric Schmidt ikke skjul på, at Google gerne havde set, at Nokia havde valgt Android frem for Microsofts Windows Phone.

Forsøgte at overbevise Nokia

Faktisk forsøgte Google ihærdigt at overbevise Nokia om fordelene ved at vælge Android fremfor Windows Phone. Du kan se, hvorfor Nokia valgte Microsoft her.

Eric Schmidt understreger dog, at Nokia stadig kan nå at ombestemme sig og tage Android ind i fremtiden.

Nokia-topchef Stephen Elop - der er tidligere topmand i Microsoft - har tidligere begrundet sin afvisning af Google med, at det i givet fald ville skabe et smartphone-marked med to stærkt dominerende spillere, nemlig Apple og Android.

I stedet foretrækker Stephen Elop et væddeløb med tre heste, som han formulerede det. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job