Private firmaer tør ikke ansætte folk fra det offentlige

Efter store afskedigelser i Storbritanniens offentlige sektor, skal mange nu til at søge job i det private erhvervsliv. Problemet er, at de tvivler på de tidligere offentlige ansattes evner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Næsten en tredjedel af den private sektor i Storbritannien ville end ikke overveje at ansætte tidligere medarbejdere fra den offentlige sektor, viser en spørgeundersøgelse.

Barclays Corporate Job Creation Survey 2011 har udspurgt 500 ledere af private virksomheder i Storbritannien og fundet frem til, at 32 procent er "slet ikke interesseret", mens 25 procent er "ikke særligt interesseret" i at ansætte folk fra den offentlige sektor, som er blevet arbejdsløse på grund af regeringens nedskæringer.

Det er de mindre virksomheder med en omsætning på under 45 millioner kroner, der viser mindst interesse i at hyre tidligere offentligt ansatte. Over halvdelen af de private virksomheder i denne kategori svarer, at de slet ikke er interesseret.

Til sammenligning er der størst interesse i tidligere offentligt ansatte at spore hos mellemstore virksomheder med en omsætning på mellem 900 millioner og 4,5 milliarder kroner efterfulgt af store virksomheder med omsætninger derover.

De fleste private virksomheder giver i spørgeundersøgelsen udtryk for en vis tøven i forhold til tidligere offentligt ansatte på grund af den forestilling, at de ikke har de evner, der kræves i den private sektor.

Kun en tredjedel af de adspurgte ledere af private virksomheder forestiller sig, at tidligere offentligt ansatte er "rimeligt godt rustet" til opgaverne i det private.

En anden tredjedel er dog af den holdning, at tidligere offentligt ansatte "ikke er godt rustet", mens yderligere 20 procent mener, at tidligere offentligt ansatte slet ikke evner at påtage sig stillinger i den private sektor.

Talent er talent

Paul Coby, der er tidligere it-chef hos British Airways, sagde i et videointerview med CIO UK sidste september, at omstillingsparathed er nøglen til en succesfuld overgang til den private sektor.

"Jeg tror ikke, det er så svært. Det er klart, at miljøet og målsætningerne er forskellige, men man skal bare være omstillingsparat - kunne lytte til og forstå sin nye organisations dagsorden. Man er nødt til at spørge sig selv, hvad formålet er med, at man er der, og så omstille sig til dette formål," forklarede han.

Paul Coby har erfaring fra den offentlige sektor. Fra 1992 til 1994 var han sekretariatschef for Storbritanniens daværende transportminister, John MacGregor.

På trods af at han ikke har megen erfaring med at ansætte folk direkte fra den offentlige sektor, er David Jack, der er it-chef for Thetrainline.com, enig med Paul Coby.

"Talent er talent. De bedste folk vil altid finde en plads i en anden virksomhed. Kompetencer kan overføres," påpeger David Jack.

Duncan Scott, der er it-chef for konsulentfirmaet Control Risks, giver dog udtryk for en vis tvivl:

"Jeg tror, at mange it-folk fra den offentlige sektor virkelig vil have det svært med denne overgang. Det er i dag et anderledes miljø og et anderledes arbejde og jeg er bekymret på de menneskers vegne."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren systemintegrationssarkitekt til Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S