CIO: Sådan bliver du effektiv med apps på din mobil

Københavns Lufthavne har udviklet en lang række mobile løsninger til både de 2.000 medarbejdere, flyselskaber og passagerer. De øger effektiviteten, siger CIO'en.

Artikel top billede

"De væsentligste fordele er mobiliteten, og at man er' instant on'," siger Christian Poulsen, der er CIO i Københavns Lufthavne A/S.

Se også:

Galleri: Sådan ser ERP, CRM og BI ud på din smartphone

It-chef vil erstatte medarbejder-bærbare med iPads

Ekspert: Så hurtigt giver dine business-apps bonus

It-chef: Sådan bruger vi BI og CRM på tablet-pc'en

Københavns Lufthavne A/S er en af de danske virksomheder, der er længst fremme med mobile løsninger.

Samtlige 2.000 medarbejdere er udstyret med en iPhone, og anvendelsesmulighederne stiger støt, fordi der er en klar business-case, fortæller CIO Christian Poulsen.

"De væsentligste fordele er mobiliteten, og at man er 'instant on'. Du kan få adgang til it-systemerne der, hvor du er, i den arbejdssituation, du er i. Vi er drevet af procesoptimering, så vi kan få reduceret tidsforbruget ved hjælp af teknologien," siger han.

Et eksempel er sikkerhedsmedarbejderen, der kører rundt og patruljerer lufthavnen hegn. Han kan følge med i, hvad der sker, og få hasteopgaver via smartphonen.

Lufthavnens medarbejdere kan også tilgå SharePoint-intranettet fra deres iPhone via Safari-browseren.

"Vi har gjort meget ud af at samle rigtig meget information og funktionalitet på vores intranet, og nu kigger vi på at lave en egentlig intranet-app, så man eksempelvis kan få nyheder 'pushet' ud," siger CIO'en.

Passager-app bruges også internt

Lufthavnens hidtil mest markante mobilløsning er en applikation, som alle passagerer med en iPhone eller Android-smartphone kan downloade gratis.

Den viser blandt andet informationer om flytider og den konkrete gate, man skal gå til. App'en gavner dog ikke kun de omkring 100.000 passagerer, der har downloadet den. Også medarbejderne anvender den til at få overblikket.

"Den var egentlig primært tiltænkt passagerne, men da alle medarbejdere har en iPhone, skelede vi selvfølgelig også til, at vi selv kunne bruge den. Fordi alle har platformen, har de taget rigtigt godt imod den," siger Christian Poulsen og fortæller, at applikationen nu har erstattet den overbliks-løsning, medarbejderne tidligere anvendte.

Sådan udvikler de apps

Det er typisk eksterne leverandører, der udvikler lufthavnens mobil-applikationer, mens Christian Poulsens 88 it-medarbejdere står for at håndtere kernesystemer og databaser.

"Her anvender vi nogle eksterne folk, der er rigtig dygtige til at lave iPhone-apps, mens vi selv er gode til at lave integration, så data kan stilles til rådighed," siger han.

CPH's mobilstrategi rækker imidlertid endnu længere end til de mest oplagte applikationer. Lufthavnen har opnået markante fordele ved at udvikle services, der udnytter viden om det trådløse netværk.

"Vores platform giver os positioneringen af alle aktive WiFi-enheder. Hvis eksempelvis der er en vandskade, skal man hurtigt finde en vandstøvsuger - og hvor er den? Det kan vi spore," forklarer Christian Poulsen.

God businesscase på apps

Samtidig stiller lufthavnen den slags services til rådighed for flyselskaberne, så de kan spore en trappe til en flyvemaskine, og lufthavnens egne medarbejdere er eksempelvis i stand til at se, hvor alle baggagevognene befinder sig.

Ambitionen er naturligvis, at den type overvågning skal kunne finde sted direkte fra en smartphone eller tablet-pc, mens medarbejderen er på farten.

"Der er en puls herude, som nogle gange påvirker, hvad vi skal gøre, nærmest per minut. Vi har nu nogle platforme på plads, så vi ved, hvor maskiner og medarbejdere er, og det bliver en del af vores software-udvikling," forklarer Christian Poulsen.

Han tilføjer, at en kommende feature bliver, at sikkerheds-medarbejdere vil kunne følge de omkring 600 overvågningskameraer i terminalerne direkte fra en mobilapplikation.

Rent økonomisk hænger de mange mobile investeringer fint sammen. Dels er der en indtægt fra de "track and trace-services", som de forskellige virksomheder i lufthavnen kan betale for at få adgang til, og dels bliver lufthavnen i sig selv mere effektiv, forklarer CIO'en.

Se også:

Galleri: Sådan ser ERP, CRM og BI ud på din smartphone

It-chef vil erstatte medarbejder-bærbare med iPads

Ekspert: Så hurtigt giver dine business-apps bonus

It-chef: Sådan bruger vi BI og CRM på tablet-pc'en

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S