Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Tablet-pc'er og smartphones invaderer både det private og professionelle liv. Her er guiden, der hjælper dig til at få det maksimale ud af produkterne.

Artikel top billede

Den personlige computer er ikke længere kun en stationær eller bærbar computere.

I stedet er smartphones og tablet-pc'er godt i gang med at gøre deres indtog i både vores private og professionelle liv.

Gartner vurderer eksempelvis, at salget af pc'er vil vokse langsommere end forventet, da mange af os i stedet kaster vores penge efter tablet-pc'er.

Konkret vurderer analysefirmaet, at der vil blive solgt 54,8 millioner tablets på verdensplan i 2011. Det tal vil være steget til 154 millioner i 2013.

Et lignende boom har smartphone-markedet oplevet.

Hvor ligger dine muligheder?

Som it-professionel har du derfor al mulig grund til at overveje, hvordan du kan udnytte de muligheder, der opstår i kølvandet på de nye personlige computere.

Er du udvikler, kan du nuppe din bid af apps-markedets milliard-omsætning.

Er du ansat i en virksomheds interne it-afdeling, kan du bruge de nye mobile platforme til at øge virksomhedens effektivitet og højne arbejdsglæden hos dine kolleger (ikke mindst cheferne).

I en serie artikler har Computerworld afdækket en række af de mobile muligheder, der ligger lige for, uanset om du tilhører leverandør- eller bruger-siden.

Her får du overblikket:


Sådan ser ERP, CRM og BI ud på din smartphone
Det vælter frem med business-applikationer til smartphones og tablet-pc'er. Se hvordan ERP, CRM og BI tager sig ud på mobile enheder.

It-chef vil erstatte medarbejder-bærbare med iPads
Hos Océ-Danmark er it-direktør Finn Mølgaard så begejstret for Apples iPad, at han vil lade den erstatte den bærbare computer.


CIO: Sådan giver mobil-apps effektiviteten et boost
Københavns Lufthavne har udviklet en lang række mobile løsninger til både de 2.000 medarbejdere, flyselskaber og passagerer. De øger effektiviteten, siger CIO'en.

Så hurtigt scorer du kassen på business-apps
Det er oplagt at udstyre salgspersonalet med interne apps til smartphones og tablet-pc'er. ROI'en er meget fordelagtig, mener tele-ekspert.

Sådan kan du blive rig på apps-udvikling
Det boomende apps-marked omsætter for gigantiske milliardbeløb. Se, hvor du skal fokusere kræfterne som udvikler.


Du kan ikke længere undgå iPhone og Android
Det er ikke længere muligt for dig som it-chef at klynge sig fast til de gamle smartphone-platforme. Du bliver nødt til at genoverveje din mobilstrategi.

It-chef: Sådan bruger vi BI og CRM på tablet-pc'en
Brille-virksomheden Prodesign udnytter de mobile platforme til BI og CRM. Se hvordan.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura