Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Tablet-pc'er og smartphones invaderer både det private og professionelle liv. Her er guiden, der hjælper dig til at få det maksimale ud af produkterne.

Artikel top billede

Den personlige computer er ikke længere kun en stationær eller bærbar computere.

I stedet er smartphones og tablet-pc'er godt i gang med at gøre deres indtog i både vores private og professionelle liv.

Gartner vurderer eksempelvis, at salget af pc'er vil vokse langsommere end forventet, da mange af os i stedet kaster vores penge efter tablet-pc'er.

Konkret vurderer analysefirmaet, at der vil blive solgt 54,8 millioner tablets på verdensplan i 2011. Det tal vil være steget til 154 millioner i 2013.

Et lignende boom har smartphone-markedet oplevet.

Hvor ligger dine muligheder?

Som it-professionel har du derfor al mulig grund til at overveje, hvordan du kan udnytte de muligheder, der opstår i kølvandet på de nye personlige computere.

Er du udvikler, kan du nuppe din bid af apps-markedets milliard-omsætning.

Er du ansat i en virksomheds interne it-afdeling, kan du bruge de nye mobile platforme til at øge virksomhedens effektivitet og højne arbejdsglæden hos dine kolleger (ikke mindst cheferne).

I en serie artikler har Computerworld afdækket en række af de mobile muligheder, der ligger lige for, uanset om du tilhører leverandør- eller bruger-siden.

Her får du overblikket:


Sådan ser ERP, CRM og BI ud på din smartphone
Det vælter frem med business-applikationer til smartphones og tablet-pc'er. Se hvordan ERP, CRM og BI tager sig ud på mobile enheder.

It-chef vil erstatte medarbejder-bærbare med iPads
Hos Océ-Danmark er it-direktør Finn Mølgaard så begejstret for Apples iPad, at han vil lade den erstatte den bærbare computer.


CIO: Sådan giver mobil-apps effektiviteten et boost
Københavns Lufthavne har udviklet en lang række mobile løsninger til både de 2.000 medarbejdere, flyselskaber og passagerer. De øger effektiviteten, siger CIO'en.

Så hurtigt scorer du kassen på business-apps
Det er oplagt at udstyre salgspersonalet med interne apps til smartphones og tablet-pc'er. ROI'en er meget fordelagtig, mener tele-ekspert.

Sådan kan du blive rig på apps-udvikling
Det boomende apps-marked omsætter for gigantiske milliardbeløb. Se, hvor du skal fokusere kræfterne som udvikler.


Du kan ikke længere undgå iPhone og Android
Det er ikke længere muligt for dig som it-chef at klynge sig fast til de gamle smartphone-platforme. Du bliver nødt til at genoverveje din mobilstrategi.

It-chef: Sådan bruger vi BI og CRM på tablet-pc'en
Brille-virksomheden Prodesign udnytter de mobile platforme til BI og CRM. Se hvordan.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job