Apples iPad 2 genantænder debatten om pc'ens død

Ikke engang Apples andre produkter vil kunne holde skansen, når iPad 2 kommer på markedet, vurderer analytikere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Gartner sænkede torsdag sin vækstprognose for de globale pc-leverancer i 2011 og stiller sig dermed på linje med et stigende antal analytikere, der vurderer, at Apples iPad 2 i år vil slå bro over den resterende kløft mellem bærbare og tablet-pc'erne.

Markedsanalysefirmaets prognose lyder nu på, at de globale pc-leverancer vil vokse langsommere end forventet, da brugerne i stedet vil plukke fra et bredere udvalg af "pc-alternativer" såsom iPad'en for at tilfredsstille deres computerbehov.

Gartner vurderer, at pc-leverancerne i år samlet set vil nå op på 287,8 millioner enheder med en vækst på 10,5 procent i forhold til 2010. Den tidligere prognose lød på en vækst i år på 15,9 procent.

"Vi forventer at se en stigende entusiasme blandt forbrugerne for mobile pc-alternativer såsom iPad'en og andre medie-tablet-pc'er, der dramatisk vil sænke væksten for salget af bærbare pc'er til hjemmet særligt i modne markeder," siger analysedirektør hos Gartner, George Shiffler, i en pressemeddelelse.

Denne prognosejustering kommer kun en enkelt dag, efter Apple introducerede sin iPad 2, der bliver efterfølgeren til den voldsomt populære iPad, der kom i handlen for et års tid siden. Sidst i 2010 løb de globale leverancer af iPad op i nærheden af 15 millioner enheder og tablet-pc'ens popularitet skabte debat angående spørgsmålet, om markedet er på vej mod en "post-pc"-æra, hvor tablet-pc'erne i stigende grad bliver centrale.

Apples iPad 2 får en dual-core A5-processor på en gigahertz, hvilket effektivt fordobler regnekraften, mens den grafiske ydelse bliver ni gange så god som hos forgængeren. Apples nye tablet-pc vil kunne afspille HD video i 1080p, hvilket selv mange netbooks samt bærbare og stationære pc'er i den lave ende i dag har problemer med.

Leverancerne af netbooks får allerede tæv af tablet-pc'erne, da der er et stort sammenfald i forhold til hvilke anvendelsesmuligheder blandt forbrugere, disse to typer enheder konkurrerer om.

Der er dog også risiko for, at iPad 2 vil gøre indhug i salget af Apples egne Mac-computere og iPhones, skriver finansanalytiker Brian Marshall fra Gleacher & Company i et notat offentliggjort torsdag.

"IPad'en har med succes integreret funktionaliteten fra en neddroslet bærbar i en medieafspillers formfaktor og i praksis overflødiggjort ... en del af Mac-produktfamilien (og potentielt også iPhonen)," skriver Marshall.

I kalenderåret 2010 generede Macs og iPhones 64 procent af Apple samlede omsætning, bemærker Marshall.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse