Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Derfor bliver du nødt til at sætte dig ind i PaaS

De fleste virksomheder vil stifte bekendtskab med platform-as-a-service i de kommende år. Men pas på - denne cloud-type er endnu fyldt med masser af hype.

Platform-as-a-service (PaaS) kommer til at slå igennem på markedet i år, mener analysehuset Gartner.

I en ny rapport konkluderes det, at mange nye PaaS-produkter vil finde vej til markedet i år.

"Ved udgangen af 2011 vil kampen om lederskabet inden for PaaS og de største PaaS-segmenter præge software-industrien," udtaler Gartner-analytiker Yefim Natis i forbvindelse med rapporten.

"Nye leverandører vil træde ind på markedet via opkøb eller udvikling. Brugere kan forvente en bølge af innovation og hype. Det vil blive sværere at finde konsistente budskaber, standarder eller klare vindere blandt leverandørerne."

Det kan PaaS hjælpe dig med

Eksempler på PaaS-løsninger er Microsofts Azure, Googles App Engine og VMforce - et samarbejde mellem Salesforce og VMware.

PaaS står i modsætning til traditionel softwareudvikling, hvor man kører med et lokalt udviklingsmiljø og selv håndterer setup af hardware til at køre de udviklede applikationer.

Gartner definerer PaaS som det lag, der ligger mellem infrastrukturen og applikationerne, også kendt som middleware. PaaS er med andre ord eksempelvis udvikler-værktøjer, databaser og management-værktøjer, der tilbydes som en service over nettet.

Analysefirmaet vurderer, at de fleste mellemstore og store virksomheder - efter amerikanske forhold - i løbet af de kommende år vil komme til at udnytte PaaS.

Der er dog ikke nødvendigvis tale om et komplet skift til skyen, men derimod om hybride løsninger, hvor man kombinere lokale it-løsninger med løsninger, der hentes som en service over internettet.

"I løbet af de næste to år vil de fragmenterede, specialiserede PaaS-tilbud begynde at konsolidere sig til service-suiter, der målrettes de fremherskende bruger-mønstre inden for PaaS," vurderer Gartners Yefim Natis.

Læs også:
Cloud computing: Sådan fungerer det

Danske it-chefer frygter lock-in i skyen

10 gode råd: Her er din tjekliste på vej ud i skyen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere