Derfor bliver du nødt til at sætte dig ind i PaaS

De fleste virksomheder vil stifte bekendtskab med platform-as-a-service i de kommende år. Men pas på - denne cloud-type er endnu fyldt med masser af hype.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Platform-as-a-service (PaaS) kommer til at slå igennem på markedet i år, mener analysehuset Gartner.

I en ny rapport konkluderes det, at mange nye PaaS-produkter vil finde vej til markedet i år.

"Ved udgangen af 2011 vil kampen om lederskabet inden for PaaS og de største PaaS-segmenter præge software-industrien," udtaler Gartner-analytiker Yefim Natis i forbvindelse med rapporten.

"Nye leverandører vil træde ind på markedet via opkøb eller udvikling. Brugere kan forvente en bølge af innovation og hype. Det vil blive sværere at finde konsistente budskaber, standarder eller klare vindere blandt leverandørerne."

Det kan PaaS hjælpe dig med

Eksempler på PaaS-løsninger er Microsofts Azure, Googles App Engine og VMforce - et samarbejde mellem Salesforce og VMware.

PaaS står i modsætning til traditionel softwareudvikling, hvor man kører med et lokalt udviklingsmiljø og selv håndterer setup af hardware til at køre de udviklede applikationer.

Gartner definerer PaaS som det lag, der ligger mellem infrastrukturen og applikationerne, også kendt som middleware. PaaS er med andre ord eksempelvis udvikler-værktøjer, databaser og management-værktøjer, der tilbydes som en service over nettet.

Analysefirmaet vurderer, at de fleste mellemstore og store virksomheder - efter amerikanske forhold - i løbet af de kommende år vil komme til at udnytte PaaS.

Der er dog ikke nødvendigvis tale om et komplet skift til skyen, men derimod om hybride løsninger, hvor man kombinere lokale it-løsninger med løsninger, der hentes som en service over internettet.

"I løbet af de næste to år vil de fragmenterede, specialiserede PaaS-tilbud begynde at konsolidere sig til service-suiter, der målrettes de fremherskende bruger-mønstre inden for PaaS," vurderer Gartners Yefim Natis.

Læs også:
Cloud computing: Sådan fungerer det

Danske it-chefer frygter lock-in i skyen

10 gode råd: Her er din tjekliste på vej ud i skyen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS