Børstilsyn vil gennemhegle CSC's økonomi for fusk

Børstilsynet i USA indleder en civil efterforskning af regnskabsrod hos it-giganten CSC, hvor Norden er blevet bragt i søgelyset. "Det er alvorligt," lyder det fra ekspert.

Artikel top billede

Det amerikanske børstilsyn, SEC, indleder nu en efterforskning af CSC.

Det sker, efter det er kommet frem, at CSC plages af massivt regnskabsrod for flere hundrede millioner kroner.

Flere ledere hos it-giganten er blevet udskiftet. CSC i Norden er særligt i søgelyset.

Nu går det amerikanske børstilsyn altså ind i sagen.

Af meddelelsen, der er dateret til den 28. januar 2011, fremgår det også, at it-giganten vil samarbejde med SEC omkring efterforskningen.

Ekspert: Det er alvorligt
Hos den globale revisonsvirksomhed KPMG fortæller lederen af firmaets amerikanske afdeling, Jon Beck, som er ekspert i amerikanske regnskabsforhold, at en formel undersøgelse fra SEC ikke er en dagligdags hændelse.

"Det er alvorligt, nNår SEC har valgt at undersøge et forhold," siger Jon Beck til Computerworld. 

Regnskab på kant med krav

Han sammenligner situationen med Fondsrådets regnskabskontrol, som kan igangsætte en tilbundsgående undersøgelse af en børsnoteret virksomhed, hvis rådet mener, at virksomheden ikke har aflagt regnskaber, der opfylder kravene hertil. 

"Det er selvfølgeligt alvorligt, at SEC vil foretage en undersøgesle af, om CSC har aflagt historiske regnskaber korrekt," siger han uden at kende nærmere til de konkrete forhold.   

Samtidig fortæller han, at det er relativt ubehageligt for en virksomhed at blive undersøgt, og at det kan have vidtrækkende konsekvenser.

"Man kan jo blive pålagt at ændre regnskabet eller få bøder, hvis man har afgivet forkert information til markedet," siger Jon Beck.

Læs også: Gigantisk regnskabsrod hærger hos CSC

Ledelsesflugt i Norden

Computerworld har tidligere beskrevet hvordan en sand ledelsesflugt har ramt CSC i Norden.

En flugt der blandt andre tæller flere ledere, der har siddet med regnskaber.

Desuden er det kommet frem under CSC-konflikten i Danmark med fagforeningen Prosa, at et hemmeligt papir luftede tanken om at fyre omkring 900 CSC-ansatte i Norden.

Hos CSC i USA oplyser virksomhedens presseafdeling, at man bortset fra følgende statement ikke har yderligere kommentarer:

"CSC bekræfter, at selskabet har indgivet en 8K til SEC, som var foranlediget af en formel civil undersøgelse af de væsentlige svagheder i de regnskabsmæssige justeringer i sin Managed Services sektor i Europas Nordiske Region.
CSC er i fuldt samarbejde med SEC. Vi tillægger disse justeringer forkert anvendelse af intern regnskabspraksis, US GAAP og regnskabsmæssige uregelmæssigheder."

I Danmark fortæller Markus Kraft, direktør for Kraft og Partners, der er pressebureau for CSC Danmark, at administrerende direktør for CSC i Norden, Carsten Lind, ingen kommentarer har. 

Markus Kraft vil udelukkende henvise til en såkaldt 3Q-meddelelse fra det amerikanske hovedselskab.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S