Børstilsyn vil gennemhegle CSC's økonomi for fusk

Børstilsynet i USA indleder en civil efterforskning af regnskabsrod hos it-giganten CSC, hvor Norden er blevet bragt i søgelyset. "Det er alvorligt," lyder det fra ekspert.

Artikel top billede

Det amerikanske børstilsyn, SEC, indleder nu en efterforskning af CSC.

Det sker, efter det er kommet frem, at CSC plages af massivt regnskabsrod for flere hundrede millioner kroner.

Flere ledere hos it-giganten er blevet udskiftet. CSC i Norden er særligt i søgelyset.

Nu går det amerikanske børstilsyn altså ind i sagen.

Af meddelelsen, der er dateret til den 28. januar 2011, fremgår det også, at it-giganten vil samarbejde med SEC omkring efterforskningen.

Ekspert: Det er alvorligt
Hos den globale revisonsvirksomhed KPMG fortæller lederen af firmaets amerikanske afdeling, Jon Beck, som er ekspert i amerikanske regnskabsforhold, at en formel undersøgelse fra SEC ikke er en dagligdags hændelse.

"Det er alvorligt, nNår SEC har valgt at undersøge et forhold," siger Jon Beck til Computerworld. 

Regnskab på kant med krav

Han sammenligner situationen med Fondsrådets regnskabskontrol, som kan igangsætte en tilbundsgående undersøgelse af en børsnoteret virksomhed, hvis rådet mener, at virksomheden ikke har aflagt regnskaber, der opfylder kravene hertil. 

"Det er selvfølgeligt alvorligt, at SEC vil foretage en undersøgesle af, om CSC har aflagt historiske regnskaber korrekt," siger han uden at kende nærmere til de konkrete forhold.   

Samtidig fortæller han, at det er relativt ubehageligt for en virksomhed at blive undersøgt, og at det kan have vidtrækkende konsekvenser.

"Man kan jo blive pålagt at ændre regnskabet eller få bøder, hvis man har afgivet forkert information til markedet," siger Jon Beck.

Læs også: Gigantisk regnskabsrod hærger hos CSC

Ledelsesflugt i Norden

Computerworld har tidligere beskrevet hvordan en sand ledelsesflugt har ramt CSC i Norden.

En flugt der blandt andre tæller flere ledere, der har siddet med regnskaber.

Desuden er det kommet frem under CSC-konflikten i Danmark med fagforeningen Prosa, at et hemmeligt papir luftede tanken om at fyre omkring 900 CSC-ansatte i Norden.

Hos CSC i USA oplyser virksomhedens presseafdeling, at man bortset fra følgende statement ikke har yderligere kommentarer:

"CSC bekræfter, at selskabet har indgivet en 8K til SEC, som var foranlediget af en formel civil undersøgelse af de væsentlige svagheder i de regnskabsmæssige justeringer i sin Managed Services sektor i Europas Nordiske Region.
CSC er i fuldt samarbejde med SEC. Vi tillægger disse justeringer forkert anvendelse af intern regnskabspraksis, US GAAP og regnskabsmæssige uregelmæssigheder."

I Danmark fortæller Markus Kraft, direktør for Kraft og Partners, der er pressebureau for CSC Danmark, at administrerende direktør for CSC i Norden, Carsten Lind, ingen kommentarer har. 

Markus Kraft vil udelukkende henvise til en såkaldt 3Q-meddelelse fra det amerikanske hovedselskab.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics