Apple raser: Netbutik har stjålet App Store

Apple mener, at en af verdens største netbutikker har tyvstjålet App Store.

Artikel top billede

Læs også:

Galleri: Her har du de allerbedste apps til din iPad.

Her er verdens mest populære smartphone-apps.

Disse apps kan redde dig hvis naturkatastrofen kommer.

Sådan kan du blive rig på apps-udvikling.

Computerworld News Service: Apple sagsøger Amazon.com over retten til navnet App Store, som Amazon har brugt til en ny forretning. 

Apple beskylder Amazon for at krænke virksomhedens ret til navnet, skriver Wall Street Journal.

Apple har bedt domstolen om at forhindre Amazon i at bruge det, ligesom Apple forlanger en erstatning, hvis størrelse indtil videre er ukendt.

Mary Osako, som er talsmand for Amazon, siger, at hendes virksomhed har en lang tradition for ikke at kommentere på verserende sager.

Apple har ikke svaret på telefonopkald eller e-mails med forespørgsler om kommentarer til sagen.

Servicemærke eller varemærke?

Det omstridte navn, 'App Store', som i Amazons version er blevet til 'Appstore', findes på en række servicemærker på Apples hjemmeside.

Et servicemærke svarer til et varemærke, men fungerer som betegnelse for en service, mens et varemærke henviser til en vare.

Amazon har planer om at bruge sin Appstore til at sælge applikationer designet til mobiltelefoner med styresystemet Android, der er udviklet af Google, som er Apples største rival.

På verdensplan faldt Apples andel af omsætningen på applikationsmarkedet til 82,7 procent sidste år fra 92,8 året før, fortæller markedsanalysevirksomheden IHS Screen Digest.

Android Market, som til gengæld oplevede en stigning i omsætningen på 861,5 procent i samme periode, sad på 4,7 procent af markedet i 2010.

Læs også:

Galleri: Her har du de allerbedste apps til din iPad.

Her er verdens mest populære smartphone-apps.

Disse apps kan redde dig hvis naturkatastrofen kommer.

Sådan kan du blive rig på apps-udvikling.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura