Artikel top billede

Oracle: Slut for altid med udvikling til Itanium

Oracle trækker efter mange drøftelser stikket ud på al udvikling til Itanium-arkitekturen. "Et stort slag, der rammer kunderne," lyder vurderingen af beslutningen.

Computerworld News Service: Oracle følger i kølvandet på Microsoft og Red Hat og meddeler, at selskabet nu stopper al udvikling af applikationer, der sigter mod Intels Itanium-processorer.

Microsoft stoppede udviklingen sidste år, mens Red Hat stoppede udviklingen året før igen.

"Efter mange drøftelser med Intels ledelse, har Oracle besluttet af afslutte al software-udvikling på Intel Itanium," lyder det fra Oracle.

Oracle er en af verdens største producenter af virksomheds-software, og selskabets beslutning er et slag mod Itanium.

Itanium-familiens arkitektur er ikke den samme som den arkitektur, som efterfølgeren x86 bygger på. Det betyder, at virksomheder er nødt til at skrive softwarekode specifikt til hver chip-arkitektur.

Strategisk fokus

Oracles beslutningen bunder i, at Itanium ikke er levedygtig på længere sigt.

"Intels ledelse har gjort det helt klart, at selskabets strategiske fokus ligger på x86-processoren, samt at Itanium nærmer sig afslutningen," lyder det fra Oracle.

Den melding dysses dog ned af Intel, der oplyser, at selskabet fortsat er 'committed' til Itanium.

HP skuffet

Hewlett-Packard er vældig skuffet over Oracles beslutning.

"Det er en skuffende dag i dag. Kunderne bliver straffet på grund af Oracles brutale forsøg på at styrke den svigtende Sun-server-forretning ved at gennemtvinge en migration til Oracles kiksede platform," lyder det fra Hewlett-Packard kommunikationschef, Bill Wohl.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere