Thomas Honoré stopper som direktør i Oracle

Thomas Honoré forlader Oracle med øjeblikkelig virkning. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Steen Brogaard

Oracle Danmark mister sin direktør gennem seks år, Thomas Gregers Honoré.

"Jeg stopper hos Oracle, fordi jeg har fået et godt tilbud hos en anden virksomhed," fortæller Thomas Honoré til Computerworld.

"Jeg kan ikke annoncere, hvor jeg skal hen, fordi det er en børsnoteret virksomhed."

Thomas Honoré understreger, at jobskiftet ikke kommer på grund af utilfredshed med Oracle, men derimod fordi det nye job byder på spændende udfordringer.

"Jeg har været glad for at være hos Oracle. Jeg har været der i seks år, og i den tid, hvor jeg har været direktør, har Oracle fordoblet sin omsætning, og i Danmark er det med det samme antal medarbejdere. Det er et ok aftryk at efterlade, når man primært bliver målt på effektivitet."

Forlod selskabet med det samme

Medarbejderne hos Oracle fik beskeden om direktørens exit i fredags, og Thomas Honoré har allerede forladt selskabet.

Han starter imidlertid først i det nye job til juni.

Kan du løfte sløret for, hvorfor det nye job er så spændende?

"Det kan jeg desværre ikke."

Har jobbet noget med it at gøre, eller er det en anden type virksomhed?

"Det kan jeg heller ikke sige."

Konstitueret direktør i Oracle Danmark er nordisk salgsdirektør for middleware, Torben Markussen.

Thomas Honoré er ikke alene om at forlade Oracle.

I sidste uge kunne det svenske business intelligence-firma QlikTech meddele at have ansat Morten Fanø som ny dansk landechef.

Han kom fra en stilling som salgsdirektør i Oracle.

Oracle Danmark har ifølge det seneste årsregnskab 239 medarbejdere og en omsætning på 287 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos