Dansk nedbrud rammer over hele verden

Formiddagens voldsomme netnedbrud ramte ikke kun hjemlige kunder. For eksempel mistede en af Danmarks store industrikoncerner kontakten til 10.000 brugere rundt om på kloden.

Artikel top billede

Læs også: Tusindvis af danske virksomheder ramt af netnedbrud

Da strømmen gik i morges, og hostingcentret Global Connects nødstrømsgenerator strejkede, ramte nedbruddet kunder over store dele af Danmark.

For eksempel gik godt 100.000 af Fullrates 120.000 danske telefoni- og internetkunder i sort i mere end en time.

"Et nedbrud i den her størrelsesorden er heldigvis ikke noget, vi ser hver dag. Faktisk er det meget sjældent, at vi har set noget lignende, men når det sker, så skal de her backup-systemer virke, og det gjorde de ikke," konstaterer Peter Mægbæk, direktør for Fullrate.

Ramte hele verden

Geografisk ramte nedbruddet bredt over det danske land, men nu viser det sig, at problemerne strakte sig langt ud i verden.
 
"Det var ikke kun sjællændere, der blev ramt. Vi blev ramt på vores connections ud til resten af verden, hvilket koblede 10.000 SAP-brugere af vores systemer," fortæller Niels Bach-Valeur, Global IS Problem Manager, Group IT Infrastructure Solutions hos Grundfos.

Udfaldet, som kun varede få minutter, ramte samtlige koncernens SAP-brugere, fordi SAP's brugergrænseflade ifølge Niels Bach-Valeur er "meget følsom".

Slå ryglænet tilbage

Til gengæld mærkede Grundfos slet ikke noget til Global Connects andet strømsvigt, som igen gav tusinder af kunder mulighed for at slå ryglænet tilbage på kontorstolen og tage den med ro en tid.

"Nej, vi mærkede ikke noget, da de (Global Connect, red.) havde det andet nedbrud. Vi har i alt cirka 17.500 medarbejdere, men en del er ikke full-time on-line brugere," fortæller Niels Bach-Valeur.

Hos Global Connects 'operations and maintenance center' aner teknikerne indtil videre ikke, hvad der ramte denne gang, det vil sige kort efter klokken 13.

"Lyset har ikke blinket eller noget, og det tyder på, at det ikke er bystrømmen, der er gået," siger Jørn, der er tekniker hos Global Connect.

Alle arbejder på højtryk med at finde fejlen, som ifølge teknikeren sandsynligvis skal findes et eller andet sted i hostingcentrets backup-systemer.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet