Tip: Flyt supercomputerne til Island

Ved at flytte det tunge it-isenkram til områder, hvor energien er grøn og prisvenlig, kan regnekraften blive langt billigere end i dag.

Artikel top billede

Et nyt forsøg skal belyse mulighederne for at spare strøm på supercomputere. Det går i alt sin enkelhed ud på at flytte hardware-enhederne til områder, hvor strømmen er billig og grøn, og det er netop, hvad man nu forsøger i et samarbejde mellem Danmark, Island og Sverige.

På Island produceres energi ved at udnytte vand og jordvarme, hvilket gør den meget billigere samt CO2-neutral.

Data, der behandles af supercomputeren, transporteres så gennem det netop opgraderede fiber-netværk, der går mellem USA, Island og Skandinavien.

"Det banebrydende i forsøget er, at moderne internet-teknologi sammen med høje energipriser gør det muligt, og ikke mindst attraktivt, at flytte supercomputerne hen til den næsten gratis strøm på Island," fortæller Rene Belsø, der er centerleder for Danish Center for Scientific Computing (DCSC).

Den er helt gal

I første omgang vil supercomputeren blive anvendt i forskningsmiljøet til tunge beregninger. Men der er et stort potentiale i modellen, der også kan anvendes af det traditionelle erhvervsliv, fortæller Rene Belsø.

"Det giver ingen mening at placere et datacenter i et område, hvor jordpriserne og energipriserne er høje. Det er naturligvis en kontroversiel udmelding, men set fra et økonomisk og miljømæssigt synspunkt er det den rigtige løsning," vurderer han.

"I Barcelona har man eksempelvis bygget en supercomputer i en kirke midt i byen, hvilket er en helt gal placering."

Udflytning er en tendens

Udflytning af software i form af virtualisering har længe været en del af dagsordenen, og flytning af hardware bliver det næste skridt, fordi det er billigere i drift, forudsiger Rene Belsø.
Men det bliver ikke uden problemer.

"Der vil altid være universiteter og virksomheder, der mener, man skal have regnekraften inden for hjemmets trygge rammer. Der er også noget formel 1-agtigt over at have en supercomputer i kælderen. I mange tilfælde giver det mening at have computeren lokalt, men til konsum-computing er et globalt setup ganske udmærket."

Problemløsning

Forsøget skal løbe i tre år, hvor det skal belyse både tekniske og juridiske aspekter i at flytte hardware efter energien.

"Vi er allerede løbet ind i det først problem, fordi det har vist sig, at der lægges islandsk moms på vores løsning, og det er netop sådanne forhindringer, vi skal belyse," lyder det fra Rene Belsø.

Forsøget er et samarbejde mellem Danish Center for Scientific Computing (DCSC), Swedish National Infrastructure for Computing (SNIC), UNINETT Sigma og University of Iceland. Selve hardwaren bliver hostet af Thor Data Center i Reykjavik.

Læs også: Island skal huse kontroversielle data fra hele verden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S