Acer i krise: Derfor blev topchefen sat på porten

Acers topchef blev i sidste måned sat på porten med omgående virkning. Nu ved vi hvorfor. Se svaret her.

Artikel top billede

Læs også:

Acers fremtid på spil efter chefen smækkede døren

Acers topchef stopper i vrede

I en ny rapport og pc-salgets udvikling fra IDC falder specielt Acers nedadgående kurve i øjnene.

"Acer var påvirket af fortsat turbolens i EMEA, dets største marked. Samtidig mærker selskabet stadig tilbagegangen inden for mini-notebooks og forbrugere, mens de kommende tablets stadig mangler at udfylde tomrummet," lyder det fra IDC.

I USA er Acers markedsandel faldet med hele 42,1 procent i forhold til første kvartal i 2010, så selskabet nu er passeret af Apple på fjerdepladsen.

På verdensplan ligger Acer på en tredjeplads med en markedsandel på 11,2 procent - et fald på 15,8 procent i forhold til samme periode sidste år.

I slutningen af marts stoppede Acers topchef, Gianfranco Lanci, med omgående virkning i selskabet. Det skete ifølge Acer på grund af uoverenstemmelser om den fremtidige kurs for selskabet.

Flere oplever fald i salget

Det globale pc-salg faldt ifølge IDC-rapporten med 3,2 procent i første kvartal i år i forhold til for et år siden.

I følge analysehuset viser det, at den forbedrede verdensøkonomi ikke er nok til at drive væksten.

"Succesen på længere sigt vil afhænge af, at hardwareleverandørerne er i stand til at artikulere et budskab, der rækker længere end hardware-specifikationer ... " skriver IDC.

Forklaringen er ifølge IDC den, at både mini-bærbare og tablet-pc'er idag tilbyder mange af de funktionerne, som pc'erne tidligere var alene om at tilbyde brugerne.

"...det egentlige spørgsmål, som pc-leverandører skal tænke meget over, er, hvordan de kan skabe en overbevisende bruger-oplevelse, der kan retfærdiggøre investeringer i ekstra hestekræfter, " udtaler IDC-analytiker Jay Chou.

Både HP og Dell på henholdsvis første- og andenpladsen har også oplevet fald i markedsandelene. Kun Lenovo og Toshiba har haft vækst i forhold til første kvartal 2010.

Læs også:

Acers fremtid på spil efter chefen smækkede døren

Acers topchef stopper i vrede

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse