Acer i krise: Derfor blev topchefen sat på porten

Acers topchef blev i sidste måned sat på porten med omgående virkning. Nu ved vi hvorfor. Se svaret her.

Artikel top billede

Læs også:

Acers fremtid på spil efter chefen smækkede døren

Acers topchef stopper i vrede

I en ny rapport og pc-salgets udvikling fra IDC falder specielt Acers nedadgående kurve i øjnene.

"Acer var påvirket af fortsat turbolens i EMEA, dets største marked. Samtidig mærker selskabet stadig tilbagegangen inden for mini-notebooks og forbrugere, mens de kommende tablets stadig mangler at udfylde tomrummet," lyder det fra IDC.

I USA er Acers markedsandel faldet med hele 42,1 procent i forhold til første kvartal i 2010, så selskabet nu er passeret af Apple på fjerdepladsen.

På verdensplan ligger Acer på en tredjeplads med en markedsandel på 11,2 procent - et fald på 15,8 procent i forhold til samme periode sidste år.

I slutningen af marts stoppede Acers topchef, Gianfranco Lanci, med omgående virkning i selskabet. Det skete ifølge Acer på grund af uoverenstemmelser om den fremtidige kurs for selskabet.

Flere oplever fald i salget

Det globale pc-salg faldt ifølge IDC-rapporten med 3,2 procent i første kvartal i år i forhold til for et år siden.

I følge analysehuset viser det, at den forbedrede verdensøkonomi ikke er nok til at drive væksten.

"Succesen på længere sigt vil afhænge af, at hardwareleverandørerne er i stand til at artikulere et budskab, der rækker længere end hardware-specifikationer ... " skriver IDC.

Forklaringen er ifølge IDC den, at både mini-bærbare og tablet-pc'er idag tilbyder mange af de funktionerne, som pc'erne tidligere var alene om at tilbyde brugerne.

"...det egentlige spørgsmål, som pc-leverandører skal tænke meget over, er, hvordan de kan skabe en overbevisende bruger-oplevelse, der kan retfærdiggøre investeringer i ekstra hestekræfter, " udtaler IDC-analytiker Jay Chou.

Både HP og Dell på henholdsvis første- og andenpladsen har også oplevet fald i markedsandelene. Kun Lenovo og Toshiba har haft vækst i forhold til første kvartal 2010.

Læs også:

Acers fremtid på spil efter chefen smækkede døren

Acers topchef stopper i vrede

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job