Ny bog: Syg Steve Jobs arbejder på sin livshistorie

Apples sygemeldte topchef, Steve Jobs, fortæller i kommende bog om sit liv. Se her, hvornår den ventes at lande i bogbutikkerne.

Artikel top billede

Apples topchef, den kræftsyge Steve Jobs, arbejder på livet løs på sin livshistorie, der med henvisning til selskabets historie og Bibelen kommer til at hedde, 'iSteve, The Book of Jobs.'

Selvbiografien ventes udgivet i begyndelsen af 2012. Den bliver i øjeblikket skrevet af den amerikanske journalist Walter Isaacson, der fungerer som ghost writer med 56-årige Steve Jobs som fortæller.

Det amerikanske forlag bag bogen, Simon & Schuster, meddeler, at der bliver tale om en "unik historie om et revolutionerende geni."

De overordnede træk i Steve Jobs arbejdsliv er ganske velkendte: Etableringen af selskabet, hans fyring i 1985, hans tilbagevenden i 1996 og selskabets opstigning mod firmamentet med ham ved roret med skarpt fokus på æstetik og brugervenlighed.

Har flyttet hele industrien

Lanceringerne af iPod, iPhone og iPad og disse lanceringers effekt på hele it-industrien (og Apples indtjening) er allerede i dag berømte.

Bogen kommer imidlertid angiveligt også til at indeholde nye oplysninger om Steve Jobs karriere og liv - inklusive hans adoption af et barn, hans kræftsygdom og levertransplantation samt hans buddhistiske tro.

Steve Jobs har siden januar været på sygeorlov fra sit job som øverste mand i Apple. Du kan læse om hans sygemelding her.

Det er tredje gang inden for de seneste år, at han har været langtidssygemeldt, men i modsætning til de øvrige gange, har han denne gang ikke meddelt nogen dato for, hvornår han venter at være tilbage i Apple igen.

Hans seneste offentlige optræden var i begyndelsen af marts til præsentationen af den kommende iPad 2. Du kan se hans optræden her.

Der er blevet udgivet adskillige bøger om Steve Jobs gennem årene, men han har aldrig selv stået bag en biografi og har faktisk tidligere haft en del sammenstød med skribenter, der har skrevet om ham.

Han udelukkede således forlaget bag en biografi fra 2005 fra iTunes-butikken, fordi han var utilfreds med bogens indhold.

Læs også:

Overblik: Er Steve Jobs fortidens mand for Apple.

Steve Jobs sygdom kan blive katastrofal for Apple.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos