Her er fremtiden for Nokia Danmark

Nokia i Danmark forsvinder ind til nærmest ingenting over de næste 18 måneder. Læs her, hvordan de foreløbige planer ser ud.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Nokia lukker i Danmark

Der er dødstille hos Nokia i Sydhavnen

Nokia Danmark-direktør: Derfor er vi nødt til at fyre

Med godt 1.000 medarbejdere, der skal fyres over de næste 18 måneder, hænger der tunge skyer i forårssolen over Nokia Danmarks domicil i Sydhavnen.
 
For fremtiden for Nokia Danmark bliver udelukkende fokuseret på salg, hvilket vil sige, at et af teknologi-flagskibene i Danmark forsvinder ind til nærmest ingenting i løbet af det næste halvandet år.
 
"Med vores salgsaktiviteter i Danmark bliver vi skåret ned til at have omkring 20 medarbejdere i landet," forklarer administrerende direktør i Nokia Danmark, Claudia Lillebjerg Simonsen, til Computerworld.
 
Hun vurderer samtidig selv, at hun ikke vil være en del af fremtidens danske Nokia-hold, da hun også sidder i en stilling som HR-direktør med internationale ansvarsopgaver.
 
Danskernes arbejdsopgaver vil i flere tilfælde blive helt sløjfet, mens andre vil overgå til andre Nokia-afdelinger i andre lande som et led i en større konsolidering hos den finske mobil-mastodont, der skal ud og finde besparelser på omkring 7,5 milliarder kroner i den nærmeste fremtid.
 
Flytning under opsejling
Samtidig med, at bygningerne i Nokias hovedkvarter i Sydhavnen bliver tømt for personale over de næste 18 måneder, er det ganske nærliggende, at Nokia ikke beholder de prangende lokaler ud til vandet.
 
"Det er endnu for tidligt at tale om konkrete planer for vores bygninger, så langt er vi endnu ikke kommet," fortæller Claudia Lillebjerg Simonsen.
 
Hun forklarer, at når de mange danske Nokia-medarbejdere bliver udfaset over de næste 18 måneder, vil Nokia gøre alt for at få dem i arbejde så hurtigt som muligt igen.
 
"Vi kigger naturligvis også på mulighederne for, at medarbejderne kan få job hos Nokia i andre lande, hvor de kan søge stillinger på lige vilkår med de lokalt ansatte," siger Claudia Lillebjerg Simonsen.

Læs også:
Nokia lukker i Danmark

Der er dødstille hos Nokia i Sydhavnen

Nokia Danmark-direktør: Derfor er vi nødt til at fyre

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    Købstædernes Forsikring

    Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S