Vrede syd for grænsen: Tyskland dropper open source

Open source-folket kritiserer den tyske regering for dens beslutning om at droppe fri software til fordel for Microsoft.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Tysklands udenrigsministerium offentliggjorde i februar, at landet dropper sin politik om udelukkende at bruge open source-software, hvilket fik partiet Bündnis 90/Die Grünen (Forbund 90/De Grønne) til at igangsætte en undersøgelse af sagen.

Men den tyske regerings svar i denne undersøgelse har ifølge Free Software Foundation Europe "givet flere ubesvarede spørgsmål end svar."

"Mange af svarene viser, at regeringen enten ikke forstår vigtige aspekter af fri software eller med fuldt overlæg forsøger at nedgøre ideen om fri software generelt og fri software-virksomheder specifikt," siger Matthias Kirschner, der er koordinator hos Free Software Foundation Europe.

Det tyske udenrigsministerium begyndte i 2001 at anvende Linux som serverplatform, før Linux og anden open source-software begyndte at blive anvendt som standard til desktoppe i 2005. De fleste iagttagere bedømte dette til at være en succes. Men nu vil regeringen gå tilbage til Windows XP, som skal efterfølges af Windows 7. Også OpenOffice og Thunderbird vil blive droppet til fordel for Microsoft Office og Outlook.

Brugte 32 millioner på Linux

Regeringen erkender, at denne udvikling udgør en "afvigelse fra politikken om udelukkende at anvende open source-software," men det er de angivne årsager, der frustrerer fortalerne for open source.

"Udtalelserne om, at det ville være værre at bruge fri software, at det ville skabe ekstra omkostninger til hardware, og at det ville bryde produktgarantier, udtrykker forestillinger grebet ud af den blå luft og er ikke passende som del af et seriøst svar fra regeringen," siger Elmar Geese, der er direktør for open source-organisationen Linux-Verband.

Herudover påpeger Kirschner, at den tyske regering har brugt over 32 millioner kroner på at udvikle en GNU/Linux-distribution til den tyske stat, som tilsyneladende aldrig er blevet færdiggjort.

"Vi spekulerer over, hvordan det er gået det projekt, og hvad pengene egentlig er blevet brugt på," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet