Så mange fiberkunder får man for otte milliarder kroner

Elselskaberne har pumpet otte milliarder kroner i fibernet til danske hjem. Se de nyeste tal for, hvor mange kunder det har givet.

Artikel top billede

Foto: Dansk Bredbånd

De danske elselskaber - inklusive Dong - har rullet fibernet ud, så 700.000 danske hjem potentielt kan kobles på.
 
Mange af dem er dog endnu ikke koblet på med et abonnement, viser den nye halvårsstatistik fra IT- og Telestyrelsen.
 
Men der er fremskridt at spore for elselskaberne, for antallet af kunder med fiberbredbånd steg 24 procent på et halvt år til 171.000 kunder ved udgangen af 2010.
 
Hovedparten af fibernet-kunderne er at finde hos elselskabernes fælles udbyder af fibernet, Waoo, som energiselskaberne etablerede sidste år.
 
"Efter lanceringen af Waoo i september er der kommet gevaldig vækst, og vi har taget omkring 5.000 nye kunder ind hver måned. Det er vi tilfredse med og stolte over," siger administrerende direktør Anders B. Christjansen fra Waoo.
 
Otte milliarder kroner brugt
Elselskaberne har brugt omkring otte milliarder kroner på at grave fiberkabler i jorden, så omkring 700.000 husstande potentielt kan kobles på. 

Med investeringer i fibernet for otte milliarder kroner og sammenlagt 171.000 kunder er prisen per kunde cirka 47.000 kroner.

Anders B. Christjansen erkender, at kundeoptaget hos elselskaberne ikke har levet op til de oprindelige forventninger.
 
"Frem til lanceringen af Waoo har stigningen i fiberkunder været under det forventede niveau," siger han.
 
Han fremhæver, at der med det store antal husstande med fibernet tæt på hjemmet er et stort potentiale for Waoo.
 
Samtidig med, at elselskaberne har rullet fiber ud til de danske hjem og tilbudt triple play-produkter med tv, internet og telefoni på fiber, har TDC gjort det samme på det gamle telefonnet, kobbernettet. Og her har TDC allerede erobret 123.000 kunder.
 
"Der er en meget stor forskel. Vi begyndte hos Waoo at markedsføre vores tjenester 6. september 2010, mens TDC blev grundlagt engang i 1800-tallet, så historien skal med. Vi kommer hurtigt og tager masser af kunder," fortæller Anders B. Christjansen.

Elselskaberne havde oprindelig en ambition om at udrulle fiber til næsten 2 millioner af landets 2,5 millioner hjem, men udbygningstempoet er sat ned de sidste to år, efter at MidtVest Bredbånd gik konkurs, og Dongs fibernet efter store underskud blev solgt til TDC.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job