Sparsommelige danskere koster fiberbranchen dyrt

Danskere har hang til lavpris, og det har bremset elselskabernes fibersatsning.

Artikel top billede

Foto: Dansk Bredbånd

De danske elselskaber har indtil videre gravet fiberkabler ned for over otte milliarder kroner.

Målet for elselskaberne var at erobre en stor del af de bredbåndskunder, der i dag får bredbånd via kobbernettet.

Kunderne skulle erobres med bredbånd, der er betydeligt hurtigere end de hurtigste linjer på kobbernettet. Men det store kundeoptag i elselskabernes fibernet er endnu udeblevet.

Netop fibersatsningen i Danmark var et af emnerne på nordens største bredbåndskonference, Nordic Broadband Forum 2010, da førstedagen i går løb af stablen i Bella Center i København.

Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets fortalte, at danskerne går meget efter prisen - gerne discountpriser. Derfor var danskerne ikke tilbøjelige til at droppe kobberlinjen for en lynhurtig fiberforbindelse, da elselskaberne kastede sig ind på telemarkedet.

"Elselskaberne troede, at de kunne tage en høj pris for et premium-produkt, og der tog de fejl," sagde han.

Siden elselskaberne satte deres fiberprojekt i søen, er de danske bredbåndspriser også faldet betydeligt.

Poul Ernst Jessen fremhævede efterfølgende, at det nu bliver interessant, hvordan danskerne tager imod det nye udspil fra elselskabernes indholdsselskab, Waoo.

Nordmand bekræfter dansk discount

Med til seancen var også administrerende direktør Nils Arne Bakke fra norske Lyse, som sælger fiberbredbånd i både Danmark og Norge under navnet Altibox.

"Beskrivelsen af den danske forbruger er rigtig," fulgte Nils Arne Bakke op på Poul Ernst Jessens vurdering.

"De norske forbrugere er mere villige til at betale mere for et premium-produkt," lød det videre fra Lyse-direktøren.

Senere var den administrerende direktør fra Syd Energi, Niels Duedahl, på scenen, hvor han forsvarede fiberprojektet, som blandt andre hans egen arbejdsgiver har investeret kraftigt i.

"Vi satser langsigtet. Det er ingen overraskelse, at det koster meget at sparke en markedsleder ud. Men vi kan gøre det," sagde Syd Energi-direktøren med henvisning til TDC.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job