Her er Apples iCloud - ny software på vej til din iPhone

Se de væsentligste nyheder fra Apples store udviklerkonference, der netop er blevet skudt i gang.

Artikel top billede

Se også: Galleri: Steve Jobs på Apples store udviklerkonference.

Ingen ny iPhone. Ingen væsentlige hardware-revolutioner. Fokus på software.

Sådan er overskriften for Apples store udviklerkonference, WWDC, som selskabet i aftes dansk tid skød i gang i San Francisco.

På scenen stod selskabets topchef, Steve Jobs, der endnu engang benyttede sig af en af Apples klassiske venues til at vise verden, at han nok er tynd og afpillet, men stadig fit for fight.

Du kan se billeder fra hans præsentation her.

Ny version af iOS

Hovedtemaet på udviklerkonferencen er de 200 nye features og de 1.500 nye API'er, som Apple vil indbygge i den næste version af det mobile styresystem, iOS 5.

Apple lagde i præsentationen vægt på 10 nye funktioner, hvor af mange blev mødt med klapsalver og råb fra salen.

Alligevel var der ifølge Computerworld News Service' udsendte medarbejder en halvmat stemning i salen efter keynoten, som Apple traditionelt har benyttet til at løfte sløret for nye, banebrydende hardware-produkter.

Det skete ikke til aftenens keynote, hvor der ellers havde været en forventning om, at Steve Jobs ville præsentere hele eller dele af den næste version af iPhone.

Hertil kommer Apples nye cloud-tjeneste, iCloud, som Steve Jobs selv præsenterede, hvilket du kan se her.

Det nye iOS - der ventes lanceret i efteråret - vil automatisk koble sig på iCloud, hvor man blandt andet vil kunne flytte dokumenter mellem Apple-maskiner, ligesom man vil kunne synkronisere mail, kontakter, kalender, billeder, apps, musik og andre ting.

Apple lægger også vægt på, at man som iPhone/iPad-bruger fremover ikke behøver en computer med en iTunes-konto for at aktivere sin maskine.

Læs også:

Galleri: Steve Jobs på Apples store udviklerkonference.

Stor mystik om Apples kommende cloud-tjeneste.

Steve Jobs trodser sygdom og leverer Apple-keynote.

Apple i fuld gang med at teste næste version af iOS.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S