Nye topdomæner kan give dig problemer

Der er alt for mange uafklarede spørgsmål om de nye toplevel-domæner, lyder kritikken fra Difo, der står bag DK Hostmaster.

Artikel top billede

Læs også:
Nu kan du købe dit eget toplevel-domæne

Icanns beslutning om at åbne for nye toplevel-domæner kan ende i en rodet og dyr lovgivnings-suppedas.

Det frygter danske Difo, der står bag .dk-administratoren DK Hostmaster.

"Blandt andet med varemærke-rettigheder synes vi, at der er nogle uafklarede punkter, og der er en masse omkring, hvilket lands lovgivning, der skal gælde for de her domæner," siger Difo-direktøren Lise Fuhr, der selv deltager på Icann-mødet i Singapore.

"Alle de her ting er ikke afklarede endnu."

Lise Fuhr mener samtidig, at det bliver en for stor mundfuld for Icann at håndtere de omkring 500 nye toplevel-domæner, der ventes at blive søgt om i den kommende tid.

"Det er ikke, fordi vi er imod nye topdomæner, men vi mener, at Icann åbner for alt for mange på en gang. Det havde været bedre, hvis man have valgt kun at åbne op for eksempelvis 50 nye," siger hun til Computerworld.

"Vi synes heller ikke, at de har redegjort for, at det er nødvendigt med 500 nye, og på den vis er vi lidt kede af, at de nu åbner for det."

Kan blive alt for dyrt

Ansøgninger om nye toplevel-domæner vil skulle stiles direkte til Icann, men i visse tilfælde vil domænet også skulle godkendes af de lokale myndigheder.

Det kommer helt an på, om der er tale om et brand-relateret domæne, et generisk domæne eller et domæne med tilknytning til bestemte lande.

De to første vil de danske myndigheder ikke skulle sige god for.

"Vi er selvfølgelig også kede af, at der vil blive rigtig mange defensive registreringer," siger Lise Fuhr med henvisning til, at kendte og store organisationer kan blive nødt til at registrere toplevel-domæner for at sikre, at andre ikke gør det.

"Sidst men ikke mindst er det meget dyrt at ansøge om et topdomæne, og det samme gælder, hvis en anden vil gøre indsigelse mod en ansøgning."

"Det kan blive dyrt, hvis man mener, at et topdomæne ikke bør oprettes, eller at en anden part mener at have mere ret til det."

Difo har besluttet at holde et informations- og debatmøde om de nye toplevel-domæner i august for at veje stemningen i det danske internetmiljø.

Læs også:
Nu kan du købe dit eget toplevel-domæne

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job