Politi-it forsinkes i månedsvis efter CSC-konflikt

Det stormomsuste politi-system Polsag bliver udsat yderligere tre måneder. Det skyldes blandt andet CSC-konflikten.

Artikel top billede

Rigspolitiet har igen udskudt anden fase af gigantprojektet Polsag. Denne gang i tre måneder, så betjente og andre ansatte hos Politiet i Midt- og Vestjyllands politikreds først kommer til at benytte det stormomsuste it-system fra september.
 
Det skyldes blandt andet den fire en halv måned lange konflikt hos leverandøren CSC, som så ud til at eskalere yderligere på det tidspunkt i juni, hvor Rigspolitiet tog beslutningen om udsættelsen.

Det fortæller Linda Strøm, der er programchef for Polsag hos Rigspolitiet.
 
Sender betjente på skolebænk igen
Mere end 800 betjente og ansatte hos Politiet i det Midt- og Vestjyske var ellers tilbage fra kurser i it-systemet allerede inden 1. juni og er derfor klar til at tage Polsag i anvendelse efter planen.   
 
Men en optrapning af konflikten hos leverandøren CSC betød i slutningen af maj, at Rigspolitiet trak i nødbremsen og foreløbigt udskød den vigtige anden fase af udrulningen.
 
Konsekvensen af endnu en udsættelse på denne gang tre måneder bliver ifølge Linda Strøm, at de mange betjente skal på kursus igen.
 
"Vi skal lave en genuddannelsesindsats, som bliver et halvdagsseminar," siger Linda Strøm.   
 
Konflikt, fejl og ferie
Hun understreger, at Politiet ikke oplevede nogen konkrete problemer i forbindelse med udrulningen i Midt- og Vestjylland under konflikten. Men en kundetest af den nye version af Polsag viste imidlertid nogle afledte fejl af udrulningen.
 
Fejlene var ikke større, end at de under normale forhold kunne klares med en lappeløsning. Men med sommerbemanding og udsigten til en fortsat konflikt hos CSC, valgte Rigspolitiet altså at udsætte ibrugtagningen.
 
"Vi var bekymrede for timingen, fordi vi ikke kunne se en ende på konflikten sammenholdt med, at vi gik ind i sommerferieperioden."
 
Økonomiske konsekvenser uklare
Linda Strøm fortæller, at udsættelsen af Polsag på tre måneder foreløbig ikke koster Rigspolitiet noget ekstra økonomisk i form af ekstra betaling til leverandøren. Foreløbig, fordi det afhænger af, om det lykkes at fastholde udrulningsdatoerne for resten af landets politidistrikter, hvilket projektafdelingen er i fuld gang med at undersøge.
 
"Men det påvirker selvfølgelig, hvis man skal genuddanne alt for mange brugere. Og vi sidder og kigger på behovet lige nu," siger hun og forklarer, at pengene til dette er interne omkostninger og ikke har noget at gøre med betalingerne til leverandøren.

Derfor bliver systemet sparket til hjørne

Overordnet set kunne Rigspolitiet ifølge programchef for Polsag godt have ønsket sig et mere modent system.

"Vi synes i situationen ikke, at det lever helt op til de kvalitetskrav, vi havde forventet eller har krav på," siger hun.

"Og at sætte det i produktion i en situation, hvor CSC fortsat strejkede, og vi gik ind i en sommerferie, var simpelthen en for stor forretningsmæssig risiko", siger Linda Strøm om udsættelsen af Polsag.

Politifolk fortrøstningfulde

Hos Midt- og Vestjyllands politikreds fortæller chefpolitiinspektør Knud Stadsgaard, at kredsen trods udsættelsen er fortrøstningsfuld i forhold til at tage Polsag i brug til september. Politikredsen er den første i rækken, der tager det egentlige system i brug efter et pilotprojekt på Bornholm.

"Selvfølgelig vil et nyt system give anledning til nogle udfordringer. Det forsøger vi at klæde os bedst muligt på til med den supplerende uddannelse, der nu kommer," siger han.

Forsinkelsen betyder, at de Midt- og vestjyske politifolk en stund kører videre på det gamle system. Men til september overgår kredsen altså fuldt og helt til Polsag.

"Så skifter vi fuldstændig over og kører udelukkende Polsag," siger chefpolitiinspektøren til Computerworld.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S