Sådan forbedrer du it-sikkerheden med et snuptag

Alene ved tankevirksomhed kan man bygge et langt mere effektivt forsvar mod net-kriminelle. Her kan du se hvordan.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft, Apple og Adobe retter i din computer

Opdateringer er den bedste vej til bedre sikkerhed.

Det udsagn kan mange sikkert nikke genkendende til, da opdateringer er vejen til at fjerne den underliggende årsag til sikkerhedsproblemet.

Men det handler ifølge sikkerhedsfirmaet Secunia også om at vælge de rigtige opdateringer. Og det handler om kvalitet frem for kvantitet.

"Hvis man vil have den mest effektive beskyttelse, skal man udvælge de værste fjender," siger Thomas Kristensen, der er sikkerhedschef i Secunia.

Han mener, at man bør forberede sig bedre, før man opdaterer.

"Langt de fleste har ikke ressourcer til at patche alt, men har i stedet en prioriteringsliste, hvor et begrænset antal programmer patches," siger Thomas Kristensen.

"I stedet for at tage udgangspunkt i de programmer, man har installeret, som er den mest almindelige metode, bør man lægge hovedvægten på, hvilke opdateringer, der er mest kritiske," siger han.

Benytter de kendte huller

Efterhånden som sårbarhederne bliver lukket i form af opdateringer, bør man altså installere dem fra toppen, således at de farligste huller lukkes først.

"Det er ifølge vores forskning den bedste måde til at forøge sikkerheden i virksomheden. Man kan fordoble effektiviteten i en patching-strategi ved bruge denne udvælgelsesmetode," siger Thomas Kristensen, og eksemplificerer:

"Der er ofte stor opmærksomhed på 0-dagssårbarheder, men de er meget begrænsede i deres angrebsområder, derfor bør man i stedet patche der, hvor de mange angreb sættes ind. Jo ældre en sårbarhed er, jo større er muligheden for, at den udnyttes."

"99 procent af dem, der laver ballade, opdager ikke en 0-dagssårbarhed, de bruger de kendte huller."

Antivirus er ikke nok

Antivirusprogrammerne er en naturlig del af sikkerheden, men de skal have følgeskab af en solid opdateringspolitik, for de er ikke ufejlbarlige.

Antivirus er som udgangspunkt signatur-baseret, hvilket betyder, at fejlen skal opdages af antivirus-firmaet, rettes og denne rettelse skal så sendes ud til brugerne i form af en ny signatur.

Men det er ifølge Secunia kun de største problemer, der lukkes af antivirus-firmaerne. Samtidig kan en lille kodeændring i et angreb betyde, at det ikke længere stoppes af signaturen.

"Antivirus-producenterne kan ikke nå at analysere det hele. De ser kun på det, der er mest af," siger Thomas Kristensen.

"Hvis de kriminelle laver noget, der ikke popper op på radaren nok gange, så bliver det nedprioriteret af antivirus-folkene. Derfor kan det leve rigtig længe, før det stoppes."

"Brugen af patches er den vigtigste sikringsmetode, da de fjerner den underliggende årsag til problemet," siger han.

Læs også:

Microsoft, Apple og Adobe retter i din computer

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job