Sådan forbedrer du it-sikkerheden med et snuptag

Alene ved tankevirksomhed kan man bygge et langt mere effektivt forsvar mod net-kriminelle. Her kan du se hvordan.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft, Apple og Adobe retter i din computer

Opdateringer er den bedste vej til bedre sikkerhed.

Det udsagn kan mange sikkert nikke genkendende til, da opdateringer er vejen til at fjerne den underliggende årsag til sikkerhedsproblemet.

Men det handler ifølge sikkerhedsfirmaet Secunia også om at vælge de rigtige opdateringer. Og det handler om kvalitet frem for kvantitet.

"Hvis man vil have den mest effektive beskyttelse, skal man udvælge de værste fjender," siger Thomas Kristensen, der er sikkerhedschef i Secunia.

Han mener, at man bør forberede sig bedre, før man opdaterer.

"Langt de fleste har ikke ressourcer til at patche alt, men har i stedet en prioriteringsliste, hvor et begrænset antal programmer patches," siger Thomas Kristensen.

"I stedet for at tage udgangspunkt i de programmer, man har installeret, som er den mest almindelige metode, bør man lægge hovedvægten på, hvilke opdateringer, der er mest kritiske," siger han.

Benytter de kendte huller

Efterhånden som sårbarhederne bliver lukket i form af opdateringer, bør man altså installere dem fra toppen, således at de farligste huller lukkes først.

"Det er ifølge vores forskning den bedste måde til at forøge sikkerheden i virksomheden. Man kan fordoble effektiviteten i en patching-strategi ved bruge denne udvælgelsesmetode," siger Thomas Kristensen, og eksemplificerer:

"Der er ofte stor opmærksomhed på 0-dagssårbarheder, men de er meget begrænsede i deres angrebsområder, derfor bør man i stedet patche der, hvor de mange angreb sættes ind. Jo ældre en sårbarhed er, jo større er muligheden for, at den udnyttes."

"99 procent af dem, der laver ballade, opdager ikke en 0-dagssårbarhed, de bruger de kendte huller."

Antivirus er ikke nok

Antivirusprogrammerne er en naturlig del af sikkerheden, men de skal have følgeskab af en solid opdateringspolitik, for de er ikke ufejlbarlige.

Antivirus er som udgangspunkt signatur-baseret, hvilket betyder, at fejlen skal opdages af antivirus-firmaet, rettes og denne rettelse skal så sendes ud til brugerne i form af en ny signatur.

Men det er ifølge Secunia kun de største problemer, der lukkes af antivirus-firmaerne. Samtidig kan en lille kodeændring i et angreb betyde, at det ikke længere stoppes af signaturen.

"Antivirus-producenterne kan ikke nå at analysere det hele. De ser kun på det, der er mest af," siger Thomas Kristensen.

"Hvis de kriminelle laver noget, der ikke popper op på radaren nok gange, så bliver det nedprioriteret af antivirus-folkene. Derfor kan det leve rigtig længe, før det stoppes."

"Brugen af patches er den vigtigste sikringsmetode, da de fjerner den underliggende årsag til problemet," siger han.

Læs også:

Microsoft, Apple og Adobe retter i din computer

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S