SAP forlænger kontrakt med dansk topchef

SAP forlænger ansættelseskontrakterne med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

Artikel top billede

(Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

SAP's bestyrelse har forlænget selskabets kontrakter med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

De to udgør sammen den daglige ledelse af det mægtige, tyske selskab.

Selskabet har forlænget de to topchefers kontrakter, så de gælder til udgangen af juni 2017.

Det sker ikke mindst for at vise selskabets kunder, at de kan regne med stabilitet og vedholdenhed, når det gælder eksekveringen af selskabets strategi for mobility og cloud computing.

Jim Hagemann Snabe og Bill McDermott overtog den øverste ledelse af SAP i CCCC, efter den hidtidige topchef, Leo Apotheker, blev fyret. Han er i dag topchef i HP.

SAP er en af de ganske få rigtigt store selskaber, der har gode erfaringer med at have to sidestillede topchefer. Angiveligt røg Leo Apotheker ud af selskabet, fordi han ikke ønskede at dele topchef-posten med en anden - en ting, der ikke faldt i god jord hos SAP's bestyrelsesformand, Hasso Plattner.

I de to topchefers arbejdsfordeling er Jim Hagemann Snabe ansvarlig for produktudvikling, mens Bill McDermott er ansvarlig for salg og kanal-udvikling.

Kontrakt-forlængelsen viser

SAP købte fornylig Sybase. Du kan læse mere om SAP's planer med Sybase her.

Hertil kommer en lang række andre initiativer, som de to topchefer har stået bag, og som selskabets bestyrelse er yderst tilfreds med.

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

HP udnævner SAP's Leo Apotheker til ny topchef

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S