Artikel top billede

(Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

SAP forlænger kontrakt med dansk topchef

SAP forlænger ansættelseskontrakterne med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

SAP's bestyrelse har forlænget selskabets kontrakter med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

De to udgør sammen den daglige ledelse af det mægtige, tyske selskab.

Selskabet har forlænget de to topchefers kontrakter, så de gælder til udgangen af juni 2017.

Det sker ikke mindst for at vise selskabets kunder, at de kan regne med stabilitet og vedholdenhed, når det gælder eksekveringen af selskabets strategi for mobility og cloud computing.

Jim Hagemann Snabe og Bill McDermott overtog den øverste ledelse af SAP i CCCC, efter den hidtidige topchef, Leo Apotheker, blev fyret. Han er i dag topchef i HP.

SAP er en af de ganske få rigtigt store selskaber, der har gode erfaringer med at have to sidestillede topchefer. Angiveligt røg Leo Apotheker ud af selskabet, fordi han ikke ønskede at dele topchef-posten med en anden - en ting, der ikke faldt i god jord hos SAP's bestyrelsesformand, Hasso Plattner.

I de to topchefers arbejdsfordeling er Jim Hagemann Snabe ansvarlig for produktudvikling, mens Bill McDermott er ansvarlig for salg og kanal-udvikling.

Kontrakt-forlængelsen viser

SAP købte fornylig Sybase. Du kan læse mere om SAP's planer med Sybase her.

Hertil kommer en lang række andre initiativer, som de to topchefer har stået bag, og som selskabets bestyrelse er yderst tilfreds med.

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

HP udnævner SAP's Leo Apotheker til ny topchef

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere