SAP forlænger kontrakt med dansk topchef

SAP forlænger ansættelseskontrakterne med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

Artikel top billede

(Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

SAP's bestyrelse har forlænget selskabets kontrakter med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

De to udgør sammen den daglige ledelse af det mægtige, tyske selskab.

Selskabet har forlænget de to topchefers kontrakter, så de gælder til udgangen af juni 2017.

Det sker ikke mindst for at vise selskabets kunder, at de kan regne med stabilitet og vedholdenhed, når det gælder eksekveringen af selskabets strategi for mobility og cloud computing.

Jim Hagemann Snabe og Bill McDermott overtog den øverste ledelse af SAP i CCCC, efter den hidtidige topchef, Leo Apotheker, blev fyret. Han er i dag topchef i HP.

SAP er en af de ganske få rigtigt store selskaber, der har gode erfaringer med at have to sidestillede topchefer. Angiveligt røg Leo Apotheker ud af selskabet, fordi han ikke ønskede at dele topchef-posten med en anden - en ting, der ikke faldt i god jord hos SAP's bestyrelsesformand, Hasso Plattner.

I de to topchefers arbejdsfordeling er Jim Hagemann Snabe ansvarlig for produktudvikling, mens Bill McDermott er ansvarlig for salg og kanal-udvikling.

Kontrakt-forlængelsen viser

SAP købte fornylig Sybase. Du kan læse mere om SAP's planer med Sybase her.

Hertil kommer en lang række andre initiativer, som de to topchefer har stået bag, og som selskabets bestyrelse er yderst tilfreds med.

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

HP udnævner SAP's Leo Apotheker til ny topchef

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS