SAP forlænger kontrakt med dansk topchef

SAP forlænger ansættelseskontrakterne med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

Artikel top billede

(Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

SAP's bestyrelse har forlænget selskabets kontrakter med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

De to udgør sammen den daglige ledelse af det mægtige, tyske selskab.

Selskabet har forlænget de to topchefers kontrakter, så de gælder til udgangen af juni 2017.

Det sker ikke mindst for at vise selskabets kunder, at de kan regne med stabilitet og vedholdenhed, når det gælder eksekveringen af selskabets strategi for mobility og cloud computing.

Jim Hagemann Snabe og Bill McDermott overtog den øverste ledelse af SAP i CCCC, efter den hidtidige topchef, Leo Apotheker, blev fyret. Han er i dag topchef i HP.

SAP er en af de ganske få rigtigt store selskaber, der har gode erfaringer med at have to sidestillede topchefer. Angiveligt røg Leo Apotheker ud af selskabet, fordi han ikke ønskede at dele topchef-posten med en anden - en ting, der ikke faldt i god jord hos SAP's bestyrelsesformand, Hasso Plattner.

I de to topchefers arbejdsfordeling er Jim Hagemann Snabe ansvarlig for produktudvikling, mens Bill McDermott er ansvarlig for salg og kanal-udvikling.

Kontrakt-forlængelsen viser

SAP købte fornylig Sybase. Du kan læse mere om SAP's planer med Sybase her.

Hertil kommer en lang række andre initiativer, som de to topchefer har stået bag, og som selskabets bestyrelse er yderst tilfreds med.

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

HP udnævner SAP's Leo Apotheker til ny topchef

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job