SAP forlænger kontrakt med dansk topchef

SAP forlænger ansættelseskontrakterne med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

Artikel top billede

(Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

SAP's bestyrelse har forlænget selskabets kontrakter med de to topchefer, danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott.

De to udgør sammen den daglige ledelse af det mægtige, tyske selskab.

Selskabet har forlænget de to topchefers kontrakter, så de gælder til udgangen af juni 2017.

Det sker ikke mindst for at vise selskabets kunder, at de kan regne med stabilitet og vedholdenhed, når det gælder eksekveringen af selskabets strategi for mobility og cloud computing.

Jim Hagemann Snabe og Bill McDermott overtog den øverste ledelse af SAP i CCCC, efter den hidtidige topchef, Leo Apotheker, blev fyret. Han er i dag topchef i HP.

SAP er en af de ganske få rigtigt store selskaber, der har gode erfaringer med at have to sidestillede topchefer. Angiveligt røg Leo Apotheker ud af selskabet, fordi han ikke ønskede at dele topchef-posten med en anden - en ting, der ikke faldt i god jord hos SAP's bestyrelsesformand, Hasso Plattner.

I de to topchefers arbejdsfordeling er Jim Hagemann Snabe ansvarlig for produktudvikling, mens Bill McDermott er ansvarlig for salg og kanal-udvikling.

Kontrakt-forlængelsen viser

SAP købte fornylig Sybase. Du kan læse mere om SAP's planer med Sybase her.

Hertil kommer en lang række andre initiativer, som de to topchefer har stået bag, og som selskabets bestyrelse er yderst tilfreds med.

Læs også:

SAP rydder op i den øverste ledelse

HP udnævner SAP's Leo Apotheker til ny topchef

Derfor vil SAP have fingre i Sybase: Ny strategi

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S