Her er de store trends og spillere på BI-markedet

Tema: Bliv klogere på hvilke BI-teknologier og -leverandører, der rykker, og hvordan markedet som sådan klarer sig.

Artikel top billede

Læs også:
Excel er BI-kongen i møbelvirksomheden Bolia

Forretningen driver BI-projekterne

Business intelligence: Sådan fungerer det

Behovet for at indsamle og anvende data om forretningen på en intelligent måde er ikke blevet mindre i en hårdt presset verdensøkonomi.

Tværtimod så er det blevet endnu mere nødvendigt at kunne spotte de ømme punkter og optimere de stærke sider.

Den situation afspejles i markedet for business intelligence-løsninger, der ifølge Gartner formåede at vokse med 13,4 procent i 2010, så den samlede omsætning på verdensplan landede på 10,5 milliarder dollars, omkring 55,5 milliarder kroner.

I Gartners BI-rapport om 2010 fremgik det dog også, at krisen har betydet, at mange kunder har satset på de nødvendige opgraderinger, mens de mere strategiske og langsigtede investeringer har været neddroslet.

Det ændrer dog ikke ved markedets overordnede sundhed:

"BI-investeringerne har langt overgået it-budgetternes generelle vækst i adskillige år, og det er tydeligt, at BI fortsætter med at være en teknologi i centrum af informations-drevne initiativer i organisationer," konkluderer Gartner blandt andet.

De dominerende spillere

Det er stadig it-sværvægtere som SAP, Oracle, SAS Institute, IBM og Microsoft, der dominerer markedet.

Som det ses på Gartners Magic Quadrant, så er også en spiller som Qlicktech nu at finde blandt markedslederne.

"Større succes inden for enterprise er den primære grund til, at Qliktech rykkede ind blandt lederne for første gang med store og mere komplekse udrulninger (tre gange gennemsnitsstørrelsen sidste år)," skriver Gartner blandt andet om 2011-udgaven af "Magic Quadrant for Business Intelligence"

Danske Targit er også med i Gartners rapport, der blandt andet peger på, at Hjøriing-virksomhedens styrke er, at dens løsninger retter sig mod Microsofts kunder.

"63 procents af Targit-kunderne anvender Microsoft som deres primære ERP, mange flere end hos nogen anden leverandør," skriver Gartner.

Disse BI-teknologier skal du satse på

Targit fremhæves også som en af de BI-leverandører, der har set lyset i at ride med på forbrugernes anvendelse af it. Det har blandt andet resulteret i en løsning til iPhone.

"BI-brugere kræver den samme oplevelse med deres BI-værktøjer, som de er kommet til at holde af med deres personlige redskaber," skriver Gartner og peger på Google og Facebook som tjenester, der fremmer forventningerne. 

"Brugervenlighed var den største driver for investeringer i 2010 og vil kun blive forstærket som et kerne-krav i fremtiden."

Her er de teknoloigiske trends

Analysehusets BI-hype cycle viser, hvordan forskellige teknologier inden for BI område vil udvikle sig i de kommende år.

Her er det blandt andet interessant, at SaaS BI og mobile BI endnu er placeret helt på toppen af hype cyclen og dermed vil komme til at skuffe som fænomener i en periode, inden teknologierne indfrier deres reelle potentiale inden for de næste to til fem år ifølge Gartner.

Gartner anslår, at markedet for BI-platforme vil vokse med omkring syv procent om året frem til 2014, mens det samlede marked for BI, analytics og performance management vil kunne snige sig op på 7,7 procent.

Læs også:
Excel er BI-kongen i møbelvirksomheden Bolia

Forretningen driver BI-projekterne

Business intelligence: Sådan fungerer det

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird