Organisator tæt på at blive solgt til KMD

IBM er i færd med at afhænde softwarefirmaet Organisator til KMD. Organisator med 200 medarbejdere er et af de mange selskaber, som Mærsk Data købte for nogle år siden. Det fulgte med, da IBM sidste år købte Mærsk Data. Dialogen mellem IBM og KMD om handelen er nået op på højeste plan.

IBM?s salg af Organisator til KMD er tæt på at blive lukket, erfarer Computerworld fra kilder tæt på processen. Dialogen mellem IBM og KMD om handelen er nået op på højeste plan.

Udadtil holder de involverede parter kortene tæt ind til kroppen.

? Jeg har ingen kommentarer til den aktuelle situation, siger KMD?s administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling.

Ingen kommentarer, lyder også den tætknappede reaktion fra IBM gennem pressechef Rikke Ploug Niemann.

Har tidligere forsøgt

IBM har tidligere, uden held, søgt at sælge Organisator.

Softwareselskabet med knap 200 medarbejdere leverer it-løsninger til faglige organisationer og foreninger ? fra Dansk Metal til Danmarks Naturfredningsforening.

Det er et af de mange selskaber, Mærsk Data købte op omkring årtusindskiftet, der fulgte med i handelen ved IBM?s overtagelse af Mærsk Data sidste sommer.

Per Andersen, administrerende direktør for analysefirmaet IDC Nordic, er ikke overrasket over handelen. Han har tidligere forudsagt, at IBM ville rydde op i de tilkøbte selskaber ? både det der fulgte med Mærsk Data og EDB Gruppen.

God konstellation

? Organisator og KMD synes umiddelbart at være en god konstellation. KMD forsøger i stigende grad at gafle sig ind på det private, og ?mellemmarkedet? mellem den offentlige og den private sektor ? eksempelvis fagforeninger ? er derfor interessant for dem, siger Per Andersen.

Han peger på, at KMD i slutningen af 2003 indgik en større aftale med HK om it-driften, så de er allerede på vej ind i den sektor.

KMD lider i øvrigt under, at kommunerne op til kommunalreformen har sat investeringerne på standby ? i større udstrækning end ventet. Således var HK-aftalen det eneste, der bidrog til vækst i KMD?s decentrale driftsforretning i 2004.

Mærsk Data købte flittigt op omkring 2000 ? ud over Organisator blandt andet det landbrugsrettede LEC, konsulentfirmaet Reflector der gik konkurs efter en fusion med Ecarisma, og store aktieposter i eksempelvis sikkerhedsfirmaet Cryptomathic, som blev solgt tilbage til de oprindelige ejere for et par måneder siden.

Ejerandele i Premitech og Scalepoint mangler stadig at blive solgt.

Hos KMD har Lars Monrad-Gylling tidligere udtrykt undren over spredt fægtning i Mærsk Datas opkøbsaktiviteter omkring år 2000.

Uklar strategi

Han betegnede dengang i en kommentar selskabets langsigtede strategi som uklar, i og med at Mærsk Data havde købt op i it-selskaber, der retter sig mod mange forskellige industrier og rejste spørgsmålet, om der mon ikke ville komme en fokusering på et tidspunkt.
Det lader det til, der gør nu.

Organisator er udsprunget af den tidligere fagbevægelsesejede virksomhed K-D Data, der blev overtaget i 1999. Sidste år løb selskabet ind i voldsomme problemer med udviklingen af et nyt medlemssystem til Forbundet Træ-Industri-Byg (TIB), der blev forsinket og endelig leveret med tab.

Ifølge næstformand i TIB Johnny Skovengaard er systemet dog ved at være på plads ? dog i en mindre version end planlagt.

Hvad IBM-frasalg i øvrigt angår, gælder det store spørgsmål det børsnoterede EDB Gruppens videre skæbne. Det er efter Per Andersens vurdering også på salgslisten. Udokumenteret medieomtale af et muligt salg til WM-data fik for få uger siden aktien til at stige omkring 10 procent, men den er faldet ned igen.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Product Owner til samfundsvigtige it-løsninger

Midtjylland

Csis Security Group A/S

Senior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil