Det nye HP i Danmark på plads

HP Danmark kunne i onsdags sætte navne på 70 procent af stillingerne i den nye fusionerede virksomhed. Om en måned er alle undtagen en snes medarbejdere på plads i landets næststørste IT-virksomhed, klar til at jagte konkurrenten IBM.

Hewlett-Packard (HP) i Danmark har hejst fanen, og med Niels Svenningsen, 37 år, som administrerende direktør er det meste af mandskabet på plads 40 dage efter, at fusionen med Compaq blev en realitet.

Kræfter og fart bliver der rigeligt brug for. Ambitionen er at afløse IBM som landets største IT-virksomhed.
HP Danmark blev født den 7. maj som Danmarks næststørste IT-virksomhed med cirka fem milliarder kroner i omsætning efter HP?s globale opkøb af Compaq. Målet for det nye HP er over hele verden at blive nummer ét.

Det gælder også for Svenningsen og hans 709 medarbejdere. Men som tidligere IBM-chef kender Svenningsen vejen. Den er lang og stejl ? omkring to milliarder er der op til 1. pladsen.

? IBM er specielt stærk i Danmark. De har en stor konsulentafdeling, og to milliarder skiller os. Det er ikke noget, vi bare lige indhenter på to-tre år, men en fordobling af vores serviceforretning er godt nok. Ambitionen er klart at blive Danmarks største med en profitabel vækst i alle forretningsområder. Det er i sig selv en præstation på kort sigt i et recessionsmarked, og i en tid hvor pc-salg og teknisk service præsterer nulvækst, siger administrerende direktør Niels Svenningsen, HP Danmark.

To områder i minus
Han indrømmer hårdt presset, at to underområder i det nye HP kører med underskud. Han vil ikke oplyse hvilke.
De øvrige HP-forretningsområder skulle være profitable. Den 1. august er organisationen helt færdig med de sidste medarbejdere på plads i området services (HPS). Svenningsen forventer, at 20-30 ansatte vil være i venteposition ? enten får de et job, eller også fratræder de til september afhængig af den generelle økonomiske udvikling.

? Vi er førende på servere, printere og pc. På services er vi endnu langt bagefter. Men det er netop kombinationen af, at vi kan levere løsninger til virksomheder sammen med teknologi, der gør os unikke i forhold til konkurrenter som IBM, CSC og Mærsk, siger Niels Svenningsen.

Det nye HP

Efter fusionen af HP & Compaq den 7. maj 2002, Omsætning i 2001, cirka 5,2 mia. kr.
(HP) = tidligere HP-ansat,
(CQ) = tidligere Compaq-ansat)

Niels Svenningsen (CQ), administrerende direktør
ESG - Enterprise System Group, direktør Niels Svenningsen (CQ)
Storkundesalg, Flemming Sustmann (CQ)
Salg, store & mellemstore, Jørn Rønning (HP)
Valuepartner, Rune Gottschalk (HP)
Storage, Peter Ellegaard (HP)
Software, Lars Holm (HP)
Servere, Erik Kaae (CQ)
Unix, Michael Lindstrøm (CQ
HPS - HP Services
direktør Tom Svane Petersen (CQ)
Salg, Jan Friis Pedersen (CQ)
Kundeservice, Kevin Kristensen (CQ)
Consulting, Mikael Mikkelsen (HP)
Outsourcing, Keld Jersild Olsen (CQ)
IPG - Images & Print Group
direktør Sten Mortensen (HP)
Salg & forbruger, Michael Bjerregaard (HP)
Salg print, Peter Koch (CQ)
Administration
Heine Dalsgaard, økonomi (CQ)
Pia Møller Appel, personale (HP)
Flemming Maunsbach, operation (HP)
Klaus Gregersen, integration (HP)
Per Østergaard Jacobsen, marketing (HP)
Henrik Kirkeskov, kommunikation, (HP)
PSG - Personal System Group
direktør Henrik Sinnbeck (CQ)
Productmanagement, Anders Herløv (HP)
Distributør SMB, Michael Brødegaard (CQ)
Store forhandlere, Kim Enrum (CQ)
PC privat, Søren Munk Andersen (CQ)
PC salg, Hans-Erik Schou (HP)
 


Denne artikel stammer fra det trykte Computerworld



Vil du vide mere om det nye HP?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere