Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.
De fleste ledere ønsker i disse år, at deres organisationer bliver mere AI-drevne.
Visse organisationer forsøger sågar at tænke "AI-first". Det vil sige, at AI tænkes ind i kernen af organisationens processer fra en start snarere end at være et "add-on" senere hen.
Dette er alt sammen i princippet fint og positivt, men det er de færreste ledere, jeg har mødt, der reelt er klædt på til den forandring vi oplever indenfor AI.
Hvor AI førhen var en stokastisk papegøje, er den nu en selvstændig problemløser.
Dette vil sige, at hvor AI plejede at være en assistent, der spyttede svar ud på dine spørgsmål – så er den AI vi kigger ind i nu mere agentbaseret, det vil sige, at den handler selvstændigt og på egen hånd.
De fleste ledere jeg underviser er meget forbavset over, at en assistent og en agent er forskellige ting.
Og det er problematisk, at det netop er lederne, der har en tendens til at blive forbavset: Der er nemlig en gigantisk ledelsesopgave i at håndtere AI-agenternes indtog på arbejdspladserne – og her halter de fleste ledere gevaldigt efter.
De tre A'er
Der er navnlig 3 aspekter, som de fleste ledere overser i denne nye fase af AI: Agenten som aktør, autonom og ansvarsløs.
Hvis ikke man leder derefter, så ser man ind i en potentiel katastrofe. Forneden gennemgår jeg hver af disse A’er.
Først og fremmest er AI-agenten en aktør. Det vil sige, at den handler. Modsat konventionelle assistenter såsom chatbots, så spytter den ikke bare hurtige svar ud på dine spørgsmål.
Den handler derimod for at opnå et mål – og vejen dertil kan både være effektiv, uforudset og direkte ulovlig. Det er derfor essentielt, at man som leder forstår at AI-agenten er en aktør.
Dernæst er AI-agenten autonom. Dette betyder, at den handler selvstændigt ud fra det mål, som den får.
Den træffer løbende vurderinger i forhold til, hvordan den bedst opfylder målet – og den gør det uden at du nødvendigvis bliver taget med på råd undervejs. Dermed skal den ikke holdes i hånden ligesom en konventionel chatbot.
Sidst men ikke mindst, så er AI-agenten ansvarsløs. AI kan ikke holdes til ansvar – hverken juridisk eller etisk.
Det kan personen eller virksomheden, der har skabt AI-agenten til gengæld. Derfor må du som leder være opmærksom på, at du altid vil bibeholde ansvaret for AI-agentens gøren og laden.
Det er svært at navigere i den omskiftelighed, som AI fører med sig. Dog bliver ledelsesopgaven en del lettere, hvis man blot husker de tre A’er.
Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.
Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?
Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.