IT-krig på kæmpeannoncer

OracleWorld-konferencen i Bella Center blev kamppladsen for den første større krig i Danmark mellem konkurrerende IT-virksomheder med såkaldte outdoor reklamer ? kæmpemæssige reklamesejl spændt ud på bygninger.

Krigen på de såkaldte outdoor-reklamer, kæmpeannoncer på bygninger, rykkede for alvor ind i Danmark på den netop holdte OracleWorld konference i København på Bella Center.

I udlandet, og især i USA, har outdoor, ofte kombineret med varmluftballoner, i mange år været reklamebrølene ude på gaderne til publikum på vej ind til konferencer og udstillinger, blandt andet IT-messerne Comdex og CeBit.

Da SAP sidste år holdt brugermøde i Portugal havde Oracle således ?malet? byen over med Oracle-outdoor.

Til den netop holdte OracleWorld i København var der stort ikke en ledig husfacade i en radius på flere kilometer med messe- og kongrescentret Bella Center på Amager som centrum. Parkeringshuset i lufthavnen og bygningerne op til konferencen var klistret til med outdoor-reklamer på størrelse med flere parcelhuse.

415 kvadratmeter

Outdoor-reklamen fra Microsoft måler 415 kvadratmeter og hænger på parkeringshuset i lufthavnen, en spritny reklameplads. Herfra blev de flyrejsende til OracleWorld konferencen budt velkommen af Microsoft-reklamen med en yderst adræt kvinde balancerende højt på bygningen med teksten: ?Can your business do this??.

En slet skjult hentydning til, at Microsoft-løsningen skulle være en tand bedre end Oracle-databasen til at håndtere virksomhedens bjerge af arkiver med papirer og sagsmapper.

? Outdoor-reklamen er et eksempel på det strategiskift, som vi har gennemført i vor marketing. I stedet for at slå på produkterne er markedsføringen nu løsningsfokuseret. Det er den store outdoor i lufthavnen et eksempel på, men vi har også lavet annoncer i aviser og blade, hvor det er virksomheder som blandt andet SAS og Aller, der fortæller om en færdig IT-forretningsløsning, siger marketingdirektør Finn Morsing, Microsoft Danmark.

Han fortæller, at den nye danske løsningskampagne koster et to-cifret millionbeløb. Og at kontaktprisen på outdoor-reklamen i lufthavnen er lavere end avisannoncer.

Noget for IBM-fans

Men Microsoft-reklamen var ikke den eneste på vejen til OracleWorld i Bella Center. Den anden store konkurrent til Oracle-databasen (9i) er IBM.

Der var meget belejligt blevet plads til en outdoor på bygningen næsten dør-om-dør med OracleWorld for IBM DB2-databasen. Det har sikkert glædet eventuelle IBM-fans blandt OracleWorld-gæsterne og ligeså sikkert irriteret Oracle-koncernchefen Larry Ellison.

Han vil ikke have kunnet undgå IBM-outdooren under sit besøg som hovedtaler på sin egen OracleWorld-konference, mens han formentlig med sit Lear-privatfly er blevet hentet i en limousine på landingsbanen i lufthavnen og er sluppet for den kæmpemæssige Microsoft-outdoor på parkeringshuset.

Striden mellem Oracle og IBM om, hvilken database der er bedst, har kørt i flere år i de udenlandske erhvervsmedier. Annoncer fra Oracle om en ?unbreakable? database med meget direkte hentydninger til IBM DB2-databasens sårbarhed og langsommelighed.

En kampagne, som IBM i begyndelsen i USA så igennem fingre med, men som i dag irriterer IBM så meget, at pr-bissen er skruet på med eksempelvis de proaktive outdoor-fremstød, som nu også er kommet til Danmark. IBM har også fremstillet tre A-4 sider med teknologiske fakta om ?DB2 versus Oracle 9i?.

Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere