CSC: Strejken har kostet os dyrt

CSC's internationale topchef fortæller, at den fire en halv måned lange arbejdskonflikt i Danmark har kostet firmaet et betydeligt beløb.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Det er ikke kun de danske datterselskaber, Airlines Solutions og Consulting Group, der giver CSC dårlige regnskaber.

I sidste måned fremlagde det amerikanske moderselskab, CSC Global, resultatet af første kvartal i det nye regnskabsår, som viste fald på driftsresultat og indtjeningsmargin, blandt andet på grund af den danske arbejdskonflikt mellem CSC og Prosa.   

Ifølge CSC's topchef, Michael W. Laphen, faldt driftsresultatet og indtjeningsmargen primært på grund af problemer i it-gigantens outsourcing-division, MSS (Managed Service Sector). 

"Det første element var en betydelig omkostning i den nordiske region til understøttelse af vores evne til at rette op og rationalisere arbejdsstyrken i Norden, for at få os tilbage i en konkurrencedygtig situation," sagde han. 
   
Topchefen beskrev også ved fremlæggelsen af resultatet lidt om forløbet i forbindelse med konflikten i Danmark.  
 
"Sagen kom for retten, som afsagde kendelse til fordel for CSC, hvilket vi er ekstremt glade for," fortalte han. 
 
Står bedre i dag
Afslutningen af konflikten betyder, at CSC nu kan komme videre med planerne om at blive konkurrencedygtige, forklarede topchefen.
 
"[...] vi kan nu gå videre med at rationalisere arbejdsstyrken og det med væsentligt lavere omkostninger," sagde Michael W. Laphen.  

Imidlertid har fraværet af medarbejderne på arbejdspladsen ifølge topchefen kunnet mærkes.
 
"Desværre var vi nødt til at tilføre et højere og højere niveau af eksterne ressourcer for at holde forretningen kørende, mens de strejkende CSC-folk ikke var i huset," sagde han. 
 
Høste gevinster
Da konflikten var på sit højeste i juni, var mere end 500 ansatte væk fra arbejdet hos CSC, som havde vikarer, eksterne konsulenter og personale fra andre landes afdelinger til at passe driften.
 
"Jeg vil mene, at vi i de kommende kvartaler og ind i næste år vil høste fordelene af nu at kunne rationalisere arbejdsstyrken. Vi har nogle begrænsninger, hvad angår tid, men det ser exceptionelt bedre ud, end det gjorde tidligere," sagde Michael W. Laphen.    
 
Samlet set faldt CSC's driftsresultatet fra 277 millioner dollars til 180 millioner dollars, når man sammenligner første kvartal i år med samme kvartal sidste år.

I samme periode faldt indtjeningsmargen fra 7,08 procent til 4,46 procent, primært som en følge af problemerne i outsourcing-divisionen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S