Artikel top billede

Skat raser over CSC: Vil have alt tjekket igennem igen

Skatteministeriet pudser nu uvildige, eksterne eksperter på CSC. De skal kontrollere kvalitet efter endnu en forsinkelse hos it-giganten.

Skat vil nu lade uvildige eksperter gå kodearbejdet på it-systemerne fra CSC efter i sømmene.
 
Det fortæller Jesper Skovhus Poulsen, der er koncerndirektør i Skatteministeriet. 
 
Dermed er det ikke kun Kammeradvokaten, som Skat nu pudser på CSC for at få styr på leverancerne fra CSC, efter at endnu en forsinkelse fra it-giganten har tvunget Skat til at udsætte det digitalt motorregister igen.
 
Forsinkelsen betyder, at det multiforsinkede motorsystem tidligst i 2012 kan lette arbejdet for forsikringsselskaber, bilforhandlere og Skats egne afdelinger, når køretøjer skal om- eller indregistreres. 
 
"Inden vi melder en ny dato ud, vil vi få nogen til at hjælpe os med at tjekke realismen i det, der foreligger nu fra CSC," siger Jesper Skovhus Poulsen. 
 
Hvem, der præcist skal kontrollere CSC's leverancer, kan koncerndirektøren ikke oplyse.

Men der bliver tale om uvildige eksperter, som skal hjælpe Skat med at sikre kvaliteten og tidsplanen fra CSC. Der er tale om et udenlandsk firma, som er eksperter i at kvalitetsteste denne type af it-projekter, fortæller han.  
 
Dermed udsætter Skat it-giganten for et såkaldt eksternt review, som er en kontrol-funktion som Skat ikke hidtil har benyttet. 
 
"Vi vil sende nogle uafhængige eksperter ind og kigge CSC over skulderen," siger Jesper Skovhus Poulsen.
 
Ifølge Jesper Skovhus Poulsen er brugen af Kammeradvokaten og de uvildige eksperter en mulighed, som er indeholdt i kontrakterne med CSC.
 
"Vi er nået til et punkt, hvor vi benytter alt, hvad der er i kontrakterne, for at finde ud af hvad, der er op og ned i alt det her," siger Jesper Skovhus Poulsen.
 
"Vi har til opgave at administrere skatteydernes penge. Og derfor er vi selvfølgelig nødt til at sikre, at vi bruger kontrakterne, som de er skrevet og tænkt," siger koncerndirektøren.
 
Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra CSC til den nye forsinkelse af Skats motorregistrerings-system. Men det er endnu ikke lykkedes.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis