Politiet udsætter skandale-ramt it-projekt igen

Det skandaleramte og forsinkede politi-system Polsag er ramt af endnu en forsinkelse.

Artikel top billede

Illustration: Lene Sekjær

Efter forsinkelser og fordyrelser på stribe havde Polsag netop trådt sine første børneskridt på Bornholm, der var pilotkreds fra år 2010. 

I juni 2011 skulle systemet, der har været igennem en lang og hård fødsel, så stifte bekendtskab med næste pilotkreds; de 800 ansatte i Midt- og Vestjyllands politikreds. Endelig, i 2012, skulle systemet så rulles ud til politiet i resten af landet. 

CSC-konflikten og lidt teknisk snue udskød rejsen til det midt- og vestjyske til 20. september.

Men sådan bliver det ikke.

Rigspolitiet har netop meldt ud, at det purunge system, der er udviklet af CSC, er snublet. I hvert fald er yderligere en forsinkelse en realitet ifølge Politiforbundet.

For at sikre, at systemet kan håndtere alle brugere og data, er et eksternt konsulentfirma i gang med tekniske analyser af hele systemet.

Træt af starter og landinger

Først ultimo september vil analysen ligge klar, og derefter vil Rigspolitiet tage stilling til en ny tidsplan for det hårdt prøvede it-system.

Fællestillidsmand i Midt-og Vestjyllands Politi Jørgen Fisker er, ifølge forbundet, en anelse træt af de mange "starter og landinger".

Men hellere det end it-kaos og problemer med systemet, når det ankommer.

"At udskyde udrulningen vidner om, at Rigspolitiet forholder sig seriøst til problemstillingerne, og det er jeg utroligt glad for," siger Jørgen Fisker til Politiforbundet.

Efter tidligere forsinkelser har både leverandøren, CSC, og Rigspolitiet udtrykt optimisme omkring det videre forløb.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S