Politiet udsætter skandale-ramt it-projekt igen

Det skandaleramte og forsinkede politi-system Polsag er ramt af endnu en forsinkelse.

Artikel top billede

Illustration: Lene Sekjær

Efter forsinkelser og fordyrelser på stribe havde Polsag netop trådt sine første børneskridt på Bornholm, der var pilotkreds fra år 2010. 

I juni 2011 skulle systemet, der har været igennem en lang og hård fødsel, så stifte bekendtskab med næste pilotkreds; de 800 ansatte i Midt- og Vestjyllands politikreds. Endelig, i 2012, skulle systemet så rulles ud til politiet i resten af landet. 

CSC-konflikten og lidt teknisk snue udskød rejsen til det midt- og vestjyske til 20. september.

Men sådan bliver det ikke.

Rigspolitiet har netop meldt ud, at det purunge system, der er udviklet af CSC, er snublet. I hvert fald er yderligere en forsinkelse en realitet ifølge Politiforbundet.

For at sikre, at systemet kan håndtere alle brugere og data, er et eksternt konsulentfirma i gang med tekniske analyser af hele systemet.

Træt af starter og landinger

Først ultimo september vil analysen ligge klar, og derefter vil Rigspolitiet tage stilling til en ny tidsplan for det hårdt prøvede it-system.

Fællestillidsmand i Midt-og Vestjyllands Politi Jørgen Fisker er, ifølge forbundet, en anelse træt af de mange "starter og landinger".

Men hellere det end it-kaos og problemer med systemet, når det ankommer.

"At udskyde udrulningen vidner om, at Rigspolitiet forholder sig seriøst til problemstillingerne, og det er jeg utroligt glad for," siger Jørgen Fisker til Politiforbundet.

Efter tidligere forsinkelser har både leverandøren, CSC, og Rigspolitiet udtrykt optimisme omkring det videre forløb.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S