Politiet udsætter skandale-ramt it-projekt igen

Det skandaleramte og forsinkede politi-system Polsag er ramt af endnu en forsinkelse.

Artikel top billede

Illustration: Lene Sekjær

Efter forsinkelser og fordyrelser på stribe havde Polsag netop trådt sine første børneskridt på Bornholm, der var pilotkreds fra år 2010. 

I juni 2011 skulle systemet, der har været igennem en lang og hård fødsel, så stifte bekendtskab med næste pilotkreds; de 800 ansatte i Midt- og Vestjyllands politikreds. Endelig, i 2012, skulle systemet så rulles ud til politiet i resten af landet. 

CSC-konflikten og lidt teknisk snue udskød rejsen til det midt- og vestjyske til 20. september.

Men sådan bliver det ikke.

Rigspolitiet har netop meldt ud, at det purunge system, der er udviklet af CSC, er snublet. I hvert fald er yderligere en forsinkelse en realitet ifølge Politiforbundet.

For at sikre, at systemet kan håndtere alle brugere og data, er et eksternt konsulentfirma i gang med tekniske analyser af hele systemet.

Træt af starter og landinger

Først ultimo september vil analysen ligge klar, og derefter vil Rigspolitiet tage stilling til en ny tidsplan for det hårdt prøvede it-system.

Fællestillidsmand i Midt-og Vestjyllands Politi Jørgen Fisker er, ifølge forbundet, en anelse træt af de mange "starter og landinger".

Men hellere det end it-kaos og problemer med systemet, når det ankommer.

"At udskyde udrulningen vidner om, at Rigspolitiet forholder sig seriøst til problemstillingerne, og det er jeg utroligt glad for," siger Jørgen Fisker til Politiforbundet.

Efter tidligere forsinkelser har både leverandøren, CSC, og Rigspolitiet udtrykt optimisme omkring det videre forløb.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS