Apples Steve Jobs er død

Apple-stifter Steve Jobs har tabt kampen mod kræften.

Artikel top billede

Læs også:

Nekrolog: Farvel til den modige pioner og æstetiker.

Her er Steve Jobs' liv med Apple

Sådan reagerer verden på Steve Jobs død.

Apples Steven Paul Jobs er død. Han blev 56 år gammel.

Det meddeles på selskabets hjemmeside.

"Apple har mistet et visionært og kreativt geni, og verden har mistet et fantastisk menneske," skriver Apple.

Forsiden på selskabets normale hjemmeside er udskiftet med et billede af Steve Jobs og en kort meddelelse.

"De af os, der har været så heldige at kende Steve Jobs og at arbejde sammen med ham, har mistet en kær ven og en inspirerende mentor."

"Steve efterlader en virksomhed, som kun han kunne have bygget, og hans ånd vil for altid være fundamentet i Apple."

Mange års sygdom

Steve Jobs blev født den 24. februar 1955. Han stiftede selskabet Apple i 1976 sammen med Steve Wozniak.

Steve Jobs kæmpede i en række år med sin kræftsygdom. Han var langtidssygemeldt flere gange og fik transplanteret en ny lever i april 2009.

Den 25. august i år valgte Steve Jobs at trække sig fra posten som CEO i Apple og blev i stedet bestyrelsesformand.

I sit afskedsbrev skrev han, at han ikke længere var i stand til at løfte de nødvendige opgaver som topchef for selskabet.

Steve Jobs efterlader sig hustruen, Laurene Powell Jobs, og fire børn.

Læs også:

Nekrolog: Farvel til den modige pioner og æstetiker.

Her er Steve Jobs' liv med Apple

Sådan reagerer verden på Steve Jobs' død

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice