En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Apples slanke Macbook Air har hidtil domineret markedet for fuldfede computere i den absolut tynde og smukke ende. De nye ultrabooks vil forsøge at ændre det billede.

Artikel top billede

Asus, Toshiba og Lenovo er blandt de pc-producenter, der allerede har præsenteret ultrabooks.

Læs også:

Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Apple truer Intel: Bliv bedre eller bliv fyret

En ny type produkter er på vej ud i butikkerne, hvor de med fordel vil kunne placeres side om side med Apple Macbook Air og kassesuccesen iPad.

De såkaldte ultrabooks rummer nemlig mange af de karakteristika, som også findes i de to produkter.

De første ultrabooks er allerede præsenteret - blandt andet af Acer, Lenovo, Asus og Toshiba - og senest tiltrak ultrabook-kategorien sig en del opmærksomhed på sidste uges IFA-messe.

Hvad er en Ultrabook?

De er kendetegnet ved at være fuldfede pc'er, der er klemt ned i et ultratyndt design og ved at indeholde energibesparende chips fra Intel. Harddisken er naturligvis udskiftet med en moderne SSD.


Asus' UX21 kan være klar i butikkerne allerede i denne måned.

For at en pc-producent må kalde noget en ultrabook, skal produktet ifølge Intel leve op til:

- Det skal være tynde og lette maskiner, der er maksimal 21 millimeter tykke og ofte endda markant tyndere.

- Opstartstiden er ultra-kort - helt ned til omkring syv sekunder. Det lader sig gøre ved hjælp af Intel Rapid Start Technology. ultrabook'en er som en tablet-pc i stand til at vågne på et øjeblik.

- Batteritiden er minimum fem timer, og nogle produkter vil kunne levere op til otte timer.

Skal udgøre 40 procent af pc'erne

Mens Apples Macbook Air koster fra 9.799 kroner i 13-tommer-udgaven, og Samsungs Series 9 er endnu dyrere, så er det meldt ud, at en Ultrabook skal koste maksimalt 1.000 dollars.

Det beløb kan dog ikke omregnes direkte til danske kroner, da pris-niveauet typisk er en del højere herhjemme end i USA. 

Intel tror imidlertid 100 procent på konceptet, og har således meldt klart ud, at det er målet, at 40 procent af de forbruger-bærbare, der sælges på verdensplan ved udgangen af 2012, skal være Ultrabooks.

For at sparke gang i markedet for sin Ultrabook har Intel stiftet en fond, der skal dele omkring halvanden milliard kroner ud til de virksomheder, der satser på den nye form for pc'er.

Mens den første generation af Ultrabooks vil være baseret på arkitekturen Sandy Bridge, kommer anden generation til at bygge de hurtigere og mere energieffektive Ivy Bridge-chip, der er klar i begyndelsen af 2012.

Allerede året efter venter Intel at være klar med produktlinjen Haswell, der kan sænke strømforbruget endnu mere.

Se Intel præsentere Ultrabook'en:

Læs også:
Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Apple truer Intel: Bliv bedre eller bliv fyret

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S