En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Apples slanke Macbook Air har hidtil domineret markedet for fuldfede computere i den absolut tynde og smukke ende. De nye ultrabooks vil forsøge at ændre det billede.

Artikel top billede

Asus, Toshiba og Lenovo er blandt de pc-producenter, der allerede har præsenteret ultrabooks.

Læs også:

Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Apple truer Intel: Bliv bedre eller bliv fyret

En ny type produkter er på vej ud i butikkerne, hvor de med fordel vil kunne placeres side om side med Apple Macbook Air og kassesuccesen iPad.

De såkaldte ultrabooks rummer nemlig mange af de karakteristika, som også findes i de to produkter.

De første ultrabooks er allerede præsenteret - blandt andet af Acer, Lenovo, Asus og Toshiba - og senest tiltrak ultrabook-kategorien sig en del opmærksomhed på sidste uges IFA-messe.

Hvad er en Ultrabook?

De er kendetegnet ved at være fuldfede pc'er, der er klemt ned i et ultratyndt design og ved at indeholde energibesparende chips fra Intel. Harddisken er naturligvis udskiftet med en moderne SSD.


Asus' UX21 kan være klar i butikkerne allerede i denne måned.

For at en pc-producent må kalde noget en ultrabook, skal produktet ifølge Intel leve op til:

- Det skal være tynde og lette maskiner, der er maksimal 21 millimeter tykke og ofte endda markant tyndere.

- Opstartstiden er ultra-kort - helt ned til omkring syv sekunder. Det lader sig gøre ved hjælp af Intel Rapid Start Technology. ultrabook'en er som en tablet-pc i stand til at vågne på et øjeblik.

- Batteritiden er minimum fem timer, og nogle produkter vil kunne levere op til otte timer.

Skal udgøre 40 procent af pc'erne

Mens Apples Macbook Air koster fra 9.799 kroner i 13-tommer-udgaven, og Samsungs Series 9 er endnu dyrere, så er det meldt ud, at en Ultrabook skal koste maksimalt 1.000 dollars.

Det beløb kan dog ikke omregnes direkte til danske kroner, da pris-niveauet typisk er en del højere herhjemme end i USA. 

Intel tror imidlertid 100 procent på konceptet, og har således meldt klart ud, at det er målet, at 40 procent af de forbruger-bærbare, der sælges på verdensplan ved udgangen af 2012, skal være Ultrabooks.

For at sparke gang i markedet for sin Ultrabook har Intel stiftet en fond, der skal dele omkring halvanden milliard kroner ud til de virksomheder, der satser på den nye form for pc'er.

Mens den første generation af Ultrabooks vil være baseret på arkitekturen Sandy Bridge, kommer anden generation til at bygge de hurtigere og mere energieffektive Ivy Bridge-chip, der er klar i begyndelsen af 2012.

Allerede året efter venter Intel at være klar med produktlinjen Haswell, der kan sænke strømforbruget endnu mere.

Se Intel præsentere Ultrabook'en:

Læs også:
Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Apple truer Intel: Bliv bedre eller bliv fyret

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo