HP i problemer med sit 60 milliarder-software-køb

60 milliarder kroner er måske ikke nok til, at et engelsk software-selskab lægger sig på ryggen og kalder sig en del af HP. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

Der er knas i timeplanen for HP i bestræbelserne på at få halet det britiske softwareselskab Autonomy i land for omkring 60 milliarder kroner.

Købet kræver, at 33,4 procent af Autonomys investorer bakker op omkring købet, før det kan gå igennem. Og her knaser tidsplanen, for endnu har Autonomy-tilslutningen ikke passeret den magiske grænse.

Knaset betyder, at deadline for købet er forlænget frem til den 3. oktober, efter at HP har fået opbakning fra 41,6 procent af sine egne aktionærer til, at selskabet kan forlænge deadlinen i sit milliard-køb.

Det skriver Reuters.

Overrasker analytikere

Flere iagttagere fra aktieanalytiker-korpset er overraskede over, at handlen ikke er lukket for længst - også selv om de fleste investorer traditionelt spiller højt spil for at få hævet salgsprisen.

Analytikerne havde forventet, at HP's 60 milliarder kroner ville have fået de fleste investorer i Autonomy til for længst at have kastet pokerfjæset i ringen og åbnet deres tegnebøger.

"Jeg er meget overrasket over, at HP har haft brug for at forlænge sin deadline for købet. Jeg havde forventet, at Autonomys aktionærer ville være stort set tilfredse med prisen," siger aktieanalytiker James Crawshaw til Reuters.

En guldfugl i hånden

Aktieanalytiker George O'Connor fra børsmæglervirksomheden Panmure Gordon forklarer, at investorerne hos Autonomy sidder og venter på, om der skulle komme et mere lukrativt tilbud på bordet.

"De har en meget flot fugl i hånden, men der kan måske gemme sig to andre og mere interessante fugle ude i busken. Mit personlige synspunkt er, at busken er tom. HP betaler en meget flot pris, og jeg kan ikke se konkurrerende tilbud, der nærmer sig HP's," forklarer han til Reuters.

Autonomys investorer og aktionærer har, som skrevet, frem til den 3. oktober til at beslutte sig, om Autonomy-medarbejderne fremover skal kalde sig HP-folk.

Autonomy er stiftet i 1996 med Cambridge-forskning som sin baggrund. Selskabet har specialiseret sig i enterprise-søgeteknologi og knowledge management.

Læs også:
HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest