HP i problemer med sit 60 milliarder-software-køb

60 milliarder kroner er måske ikke nok til, at et engelsk software-selskab lægger sig på ryggen og kalder sig en del af HP. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

Der er knas i timeplanen for HP i bestræbelserne på at få halet det britiske softwareselskab Autonomy i land for omkring 60 milliarder kroner.

Købet kræver, at 33,4 procent af Autonomys investorer bakker op omkring købet, før det kan gå igennem. Og her knaser tidsplanen, for endnu har Autonomy-tilslutningen ikke passeret den magiske grænse.

Knaset betyder, at deadline for købet er forlænget frem til den 3. oktober, efter at HP har fået opbakning fra 41,6 procent af sine egne aktionærer til, at selskabet kan forlænge deadlinen i sit milliard-køb.

Det skriver Reuters.

Overrasker analytikere

Flere iagttagere fra aktieanalytiker-korpset er overraskede over, at handlen ikke er lukket for længst - også selv om de fleste investorer traditionelt spiller højt spil for at få hævet salgsprisen.

Analytikerne havde forventet, at HP's 60 milliarder kroner ville have fået de fleste investorer i Autonomy til for længst at have kastet pokerfjæset i ringen og åbnet deres tegnebøger.

"Jeg er meget overrasket over, at HP har haft brug for at forlænge sin deadline for købet. Jeg havde forventet, at Autonomys aktionærer ville være stort set tilfredse med prisen," siger aktieanalytiker James Crawshaw til Reuters.

En guldfugl i hånden

Aktieanalytiker George O'Connor fra børsmæglervirksomheden Panmure Gordon forklarer, at investorerne hos Autonomy sidder og venter på, om der skulle komme et mere lukrativt tilbud på bordet.

"De har en meget flot fugl i hånden, men der kan måske gemme sig to andre og mere interessante fugle ude i busken. Mit personlige synspunkt er, at busken er tom. HP betaler en meget flot pris, og jeg kan ikke se konkurrerende tilbud, der nærmer sig HP's," forklarer han til Reuters.

Autonomys investorer og aktionærer har, som skrevet, frem til den 3. oktober til at beslutte sig, om Autonomy-medarbejderne fremover skal kalde sig HP-folk.

Autonomy er stiftet i 1996 med Cambridge-forskning som sin baggrund. Selskabet har specialiseret sig i enterprise-søgeteknologi og knowledge management.

Læs også:
HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen