Artikel top billede

Derfor ved du ikke, hvad Facebook bruger din info til

Datatilsynet bad i sommer Facebook redegøre for, hvem der får kendskab til brugernes seksualitet og politiske overbevisning. Læs her, hvorfor danskerne stadig ikke kender svaret.

Læs også:
Ved du, hvad Facebook bruger dine oplysninger til?

Du må vente lidt endnu, før du bliver klogere på, hvad Facebook bruger dine personlige oplysninger til.

Det norske datatilsyn sendte på vegne af de nordiske datatilsyn i Sverige, Norge, Danmark og Finland 45 konkrete spørgsmål til Facebook i sommers angående andre programmers adgang til dine personlige oplysninger såsom religion, politisk overbevisning og så videre.

Spørgsmålene har udgangspunkt i en undersøgelse af Facebook foretaget af det norske datatilsyn. Undersøgelsen efterlod nemlig Datatilsynet med en lang række ubesvarede spørgsmål.

De nordiske datatilsynsmyndigheder havde håbet på svar inden udgangen af august. Facebook lovede imidlertid først svar tirsdag den 13. september.

Flere gange ventetid

Da Computerworld tirsdag i sidste uge tog kontakt til Datatilsynet i Norge, oplyste informationsdirektør Ove Skåra, at svaret fra Facebook endnu ikke var kommet.

Onsdag fulgte Computerworld op på sagen. Her måtte den norske informationsdirektør igen fortælle, at nordmændene fortsat ventede på svar fra Facebook.

Fredag eftermiddag indløb imidlertid en mail fra den tålmodige informationsdirektør i Norge.

"Svaret fra Facebook modtog vi i dag. Vi har for få minutter siden videresendt det til vore nordiske datatilsynskolleger," skriver Ove Skåra til Computerworld.

Danmark får snart svar

Han fortæller desuden, at det er op til de nationale datatilsyn at informere sine borgere. Det betyder, at vi danskere skal tjekke med det danske datatilsyn for at få opklaret, hvad Facebook bruger vores oplysninger til.

"Fra norsk side satser vi på at kunne offentliggøre svaret fra Facebook og komme med en foreløbig reaktion på svaret i løbet af tirsdag i næste uge," forklarer Ove Skåra.

Kan du ikke vente med at læse svaret fra Facebook, kan du formentlig allerede i dag tjekke Datatilsynets søskende-site i Norge.

Computerworld følger sagen og vil, så snart svaret fra Facebook offentliggøres et sted i Norden, kigge nærmere på, hvem Facebook giver dine oplysninger videre til og i hvilket omfang.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere