2011: Her er Danmarks største it-virksomheder

Se Computerworlds dugfriske lister over de største i it-branchen målt på omsætning og antal ansatte.

Artikel top billede

Ingen over og ingen ved siden af.

Både målt på omsætning og antal ansatte er TDC A/S Danmarks ubetinget største it-virksomhed.

Moderselskabet havde således en omsætning på 17,7 milliarder kroner og 7.143 ansatte.

Som nummer to på listen er IBM Danmark ApS med en omsætning på 7,4 milliarder kroner og 3.870 ansatte.
 
På den tunge it-liste finder man også NNIT, KMD, Atea og YouSee.

Tallene stammer fra Computerworlds Top 100-undersøgelse, hvor regnskabstal fra hele it-branchen sammenlignes.

I år har analysen taget udgangspunkt i Computerworlds brancheguide, der indeholder langt over 1.000 it-firmaer.

Selskaber, der har en omsætning på over 20 millioner kroner og i øvrigt oplyser udvalgte nøgletal i regnskabet, deltager i undersøgelsen.

De anvendte regnskabstal er de respektive selskabers moderselskabstal- og altså ikke selskabernes koncerntal.

Tallene er leveret af Dansk Regnskabsanalyse.

Disse sælger mest

Omsætning:

TDC A/S
17,7 milliarder kroner. 
 
IBM Danmark ApS
7,4 milliarder kroner. 

Telenor A/S
6,6 milliarder kroner. 
 
Actebis Computer A/S
6,1 milliarder kroner. 
 
Telia Danmark, Filial af Telia Nattjanster Norden AB, Sverige
5,8 milliarder kroner. 
 
Atea A/S
5 milliarder kroner. 
 
KMD A/S
3,8 milliarder kroner. 
 
YouSee A/S
3,6 milliarder kroner. 
 
Nets Denmark A/S
2,7 milliarder kroner. 
 
Nokia Danmark A/S
2,3 milliarder kroner. 

Kilde: Top 100 2011.

Disse har flest ansatte

Antal ansatte: 

TDC A/S
7.143. 

IBM Danmark ApS
3.870. 

KMD A/S
3.080. 

Telenor A/S
2.253. 

Atea A/S
1.419. 

CSC Danmark A/S
1.360. 

NNIT A/S
1.249. 

Nokia Danmark A/S
1.237. 

Telia Danmark, Filial af Telia Nattjanster Norden AB, Sverige
1.068. 

Terma A/S
1.051. 

Kilde: Top 100 2011.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS