Artikel top billede

Muligt forbud mod iPhone-salg om to uger

Domstol ventes klar med en afgørelse i Samsungs anmodning om et fogedforbud mod iPhone og iPad om et par uger.

Der vil efter alt at dømme falde en foreløbig afgørelse i den juridiske tvist mellem Apple og Samsung i midten af oktober.

Sådan lyder det fra den hollandske domstol, der mandag lagde ører til de to selskabers argumenter i sagen, hvor Samsung har anmodet om, at der bliver nedlagt fogedforbud mod alle Apples 3G-produkter i Holland.

Domstolen meddeler, at den vil meddele sin afgørelse om, hvorvidt Samsung har en sag eller ej, den 14. oktober.

Samsung mener, at Apple krænker en række af selskabets patenter på teknologier og metoder til forbindelser mellem mobile apparater og deres basestationer.

Det sydkoreanske selskab vil have Apple til at betale for dets brug af de pågældende teknologier.

Vil have forbudt import og salg

Samsung vil have domstolen til at nedlægge fogedforbud mod import og salg af Apples iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 og kommende 3G-produkter, indtil alle licensbetingelser er forhandlet på plads.

Selskabet bedyrer, at det allerede har forsøgt at få forhandlet en aftale på plads med Apple, men at Apple konsekvent har saboteret alle tiltag til seriøse forhandlinger.

Apple mener, at forhandlinerne stadig pågår, og at der derfor ikke er noget grundlag for et fogedforbud.

Apple og Samsung er involveret i en række yderligere juridiske bataljer i Asien, Europa og USA.

Samsung og Apple har i et stykke tid ligget i åben krig om patent-emner. Det har blandt andet ført til et forbud mod Samsungs iPad-udfordrer, Galaxy. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Samsung kræver forbud mod iPhone i mange lande.

Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Google og HTC i fælles angreb mod Apple




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis