Android sælger dobbelt så godt som iPhone

Android giver baghjul til iPhone, når det gælder både salg af nye smartphones og samlet markedsandel. Det er der en god forklaring på. Se den her.

Artikel top billede

Apples iPhone taber terræn på det vigtige amerikanske marked, hvor Googles Android til gengæld vinder frem.

I de seneste tre måneder har 28 procent af alle amerikanere, der har investeret i en ny smartphone, valgt en iPhone. I det foregående kvartal var det 31 procent.

Til gengæld valgte hele 56 procent af de amerikanske smartphone-købere en Android-baseret smartphone. I de foregående tre måneder var det 49 procent.

Tallene stammer fra analysehuset Nielsen, der dog peger på, at fremgangen i Android-salget mest sker på bekostning af Research in Motions BlackBerry.

Andelen af amerikanske smartphone-køber, der vælger en BlackBerry, er nemlig faldet fra 16 procent til blot ni procent i et fald, der er mere end dobbelt så stort som Apples.

Android fører klart

Kigger man på samlede markedsandele - og altså ikke kun på salg af nye smartphones - er BlackBerrys tilbagegang endnu mere tydelig.

Her sidder Android på 43 procent af det amerikanske marked, mens Apple sidder på 28 procent.

Det svarer til en stigning på henholdsvis fem procent-point og ét procent-point.

Til gengæld er RIM's markedsandel faldet med tre procent-point til 18 procent.

Analytikere peger på, at Androids fremgang ikke mindst skyldes, at nye Android-telefonerne for tiden oversvømmer det amerikanske marked.

Det har en naturlig indvirkning på markedet, da forbrugeren altid søger de seneste nye modeller. Her har Apple ikke præsenteret nye modeller i lang tid.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect