Android sælger dobbelt så godt som iPhone

Android giver baghjul til iPhone, når det gælder både salg af nye smartphones og samlet markedsandel. Det er der en god forklaring på. Se den her.

Artikel top billede

Apples iPhone taber terræn på det vigtige amerikanske marked, hvor Googles Android til gengæld vinder frem.

I de seneste tre måneder har 28 procent af alle amerikanere, der har investeret i en ny smartphone, valgt en iPhone. I det foregående kvartal var det 31 procent.

Til gengæld valgte hele 56 procent af de amerikanske smartphone-købere en Android-baseret smartphone. I de foregående tre måneder var det 49 procent.

Tallene stammer fra analysehuset Nielsen, der dog peger på, at fremgangen i Android-salget mest sker på bekostning af Research in Motions BlackBerry.

Andelen af amerikanske smartphone-køber, der vælger en BlackBerry, er nemlig faldet fra 16 procent til blot ni procent i et fald, der er mere end dobbelt så stort som Apples.

Android fører klart

Kigger man på samlede markedsandele - og altså ikke kun på salg af nye smartphones - er BlackBerrys tilbagegang endnu mere tydelig.

Her sidder Android på 43 procent af det amerikanske marked, mens Apple sidder på 28 procent.

Det svarer til en stigning på henholdsvis fem procent-point og ét procent-point.

Til gengæld er RIM's markedsandel faldet med tre procent-point til 18 procent.

Analytikere peger på, at Androids fremgang ikke mindst skyldes, at nye Android-telefonerne for tiden oversvømmer det amerikanske marked.

Det har en naturlig indvirkning på markedet, da forbrugeren altid søger de seneste nye modeller. Her har Apple ikke præsenteret nye modeller i lang tid.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job