Google lancerer ny produkt-søger

Froogle er navnet på det seneste medlem af Google-familien. Froogle virker på samme måde som Google, men søger kun efter produkter i internet-butikker, så kunderne kan finde ud af, hvor de kan købe en bestemt vare.

Google har fået en ny lillebror. Froogle lader brugerne søge efter produkter ud fra kategori eller produktnavn. Beta-udgaven kom på nettet i torsdags, og foreløbig indekserer den kun amerikanske internet-butikker, skriver TechWeb.

Froogle er en decideret produkt-søger, der returnerer resultater fra online-butikker efter samme princip som Google. Det vil sige, at de butikker som der er flest links til, vil blive placeret øverst i søgeresultaterne.

- Det er en bedre måde at søge efter produkter på nettet, siger Eileen Rodriguez, der er talskvinde for Google.

Froogle sælger ikke noget direkte, men giver links til butikker, der sælger netop det produkt, brugerne søger. Der er dog ikke mulighed for at indeksere resultaterne efter den billigste pris, så her må man selv sammenligne.

Der er to måder man kan få sin webbutik på Froogle. Den ene er at lade processen køre automatisk på samme måde som i Google, hvor maskinen jævnligt afsøger og indekserer nettet for relevante links. Den anden metode er, at butikken giver Froogle et direkte datafeed med priser og produkter. Det sikrer hurtigere opdatering.

Den videre udvikling af Froogle er ikke lagt fast endnu.

- Det kommer an på, hvilke tilbagemeldinger vi får fra brugerne, siger Eileen Rodriguez.

Relevant link:

Søgemaskinen Froogle

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S