IT-praktikant ved et tilfælde

Tag chancen, hvis du vil lære om erhvervsjournalistik og IT-branchen, fortæller journalistpraktikant Jussi Hermansen.

Man har vel lov at blive overrasket. Jeg var en af dem, der på panikdagen ikke fik bonus ud af de fem ansøgninger, jeg havde skrevet. To samtaler blev det til, men ingen praktikplads. Hvad gør man så? Man tjekker på listen over ubesatte stillinger og sparker døren ind hos dem, der skal ansætte. Det første sted, jeg gatecrashede, var på Computerworld Online.

Jeg fik stillingen, og det har jeg bestemt ikke fortrudt. Online er en relativt lille redaktion (Seks fastansatte + en praktikant), hvilket gør, at der er en god stemning og altid er kvalificeret hjælp at finde. Jeg får dagligt god coaching og efterkritik på mine historier.

Stemningen på redaktionen og omgangstonen er uformel, venlig og god. Kritikken er som regel velfunderet og formuleret på en måde, som er til at spise uden at få den galt i halsen. Min uddannelse er blevet taget seriøst, jeg har i hvert fald ikke følt mig som skrivekvæg og billig arbejdskraft.

IT- journalistik, det lød lidt snævert, men det har faktisk vist sig, at det er muligt at lave en IT-vinkel på næsten hvad som helst. Det har betydet, at min praktiktid har budt på mange forskellige historier.

En anden stor fordel ved Computerworld Online er, at man har en tættere kontakt med læserne i gennem det interaktive debatforum. Det betyder, at kritikken er lynhurtig og til tider nådesløs, hvis man har lavet en fejl.

Man skal ikke være nørd med firkantede øjne bag hornbriller og fedtet hår for at arbejde på Computerworld Online, men det er vigtigt, at man interesserer sig for erhverv og IT.

Jeg har skrevet historier om IT-sikkerhed, jura, økonomi og erhverv, uddannelse, markedsføring, lavet interview med IT-branchens pinger, skrevet anmeldelser af ny teknologi og meget meget mere. Hovedvægten er på nyheder, men der er også plads til reportage og baggrund.

Overvejer du en praktikplads med vægt på erhvervsjournalistik og IT, kan jeg kun opfordre til at søge praktikplads Computerworld Online.

Praktikpladsen på Computerworld Online er 12 måneder, hvoraf de tre tilbringes på den trykte udgave, avisen Computerworld. Den periode begynder for mit vedkommende til marts måned.

Hvis du er DJH´er , og dermed skal finde plads i 18 måneder, vil jeg alligevel anbefale stillingen. Jeg skal med i panikrunden i foråret og finde en plads til de sidste seks måneder.

Jeg ser det ubetinget som en fordel, at jeg i min praktidtid får mulighed for at stifte bekendtskab med flere forskellige medier. Alt andet lige må det give en bredere uddannelse.

Så fat pennen ? og skriv en ansøgning.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job