KMD-chef ny formand for brancheforening

Lars Monrad-Gylling fra KMD indtager posten som formand for IT-Brancheforeningen. Muligheden bød sig, fordi den hidtidige formand, Microsofts Jens Moberg, netop er rykket et skridt op ad rangstigen og skal arbejde meget uden for Danmark.

En 42-årig med 18 års IT-karriere på bagen skal tale IT-branchens sag.

Lars Monrad-Gylling, topchefen i KMD, er valgt som ny formand i IT-Brancheforeningen med 204 IT-virksomheder i Danmark som medlemmer.

Den nye formand, der selv repræsenterer en stor koncern i branchen, siger, at han blandt andet vil arbejde for, at de mindre IT-virksomheder får vind i sejlene.

- IT kan skabe masser af værdi for hele det danske samfund. En aktuel udfordring er at få skabt en bedre forretning for mange af de små og mellemstore IT-virksomheder, som skal være med til yderligere at digitalisere Danmark, siger Lars Monrad-Gylling.

Han startede sin karriere i IBM umiddelbart efter cand.merc-studierne på Handelshøjskolen i København. I 1997 blev han salgs- og marketingdirektør i KMD og året efter blev han forfremmet til sin nuværende stilling som administrerende direktør samme sted.

IT-Brancheforeningens administrerende direktør Jakob Lyngsø har tidligere givet den nye formand dette skudsmål:

- Lars er dejlig at arbejde sammen med, og han og hans familie er behagelige og søde at være sammen med. Han er en sød fyr med et vindende væsen, og han er altid til at få fat i.

Også fra Anders Rosbo, kommunikationsdirektør i KMD, lyder der rosende ord.

- Han er god til at samle folk, god til at lytte og en god formidler. Pragmatisk, resultatsøgende og selv i konfliktfyldte situationer skal Lars nok få forsamlingen til at finde en løsning. Han har formået at gøre sig vellidt blandt politikere på Christiansborg. Han har osse et godt netværk, siger Anders Rosbo.

Privat bor Lars Monrad-Gylling sammen med Helle, som han har to børn med.

Udlandet trækker formænd væk

Den afgående formand, Microsofts Jens Moberg, har kun siddet på posten siden sensommeren 2002. Han betegner tiden i formandsstolen som "en yderst inspirerende og lærerig periode".

Jens Moberg overtog posten efter Michael Mathiesen, der efter 2M Invests konkurs satsede på at lave forretning i udlandet.

Med Jens Mobergs forfremmelse til ansvarlig for Microsoft i Central- og Sydeuropa vil han også få en karriere, der gør det svært at være nærværende som formand i en dansk brancheorganisation.

- Jeg havde selv ønsket, at den kunne vare længere. Men jeg finder det ikke relevant at fortsætte som formand for en dansk forening i en situation, hvor ingen af mine daglige arbejdsopgaver ligger i Danmark, siger Jens Moberg.

IT-Brancheforeningen får samtidig nye ansigter i foreningens forretningsudvalg og hovedbestyrelse.

Administrerende direktør i Danware, Peter Grøndahl, træder ind foreningens forretningsudvalg som viceformand side om side med de nuværende viceformænd, Kim Østrup, IBM Danmark, og Jørgen Bardenfleth, Giga/Intel.

Vicedirektør Klaus Holse Andersen, Microsoft EMEA, træder ind i hovedbestyrelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S