Dansk spam med thailandsk afsender

Danskerne bag firmaet Bestweb udsender spam på dansk og engelsk fra Thailand. Men ifølge Forbrugerstyrelsen er det stadig ulovligt, og styrelsen er parat til at gribe ind.

Firmaet Bestweb, der blandt laver søgemaskineoptimering, tyer til spam-mails for at gøre opmærksom på de ydelser, som firmaet sælger.

De dansk- og engelsksprogede e-mails udsendes fra firmaets thailandske afdeling.

I mailen tilbyder selskabet, mod betaling, at gennemgå hjemmesider for fejl og optimere dem, så de får en høj placering i søgemaskinerne.

Ifølge dansk lovgivning er det ulovligt at sende reklamerende materiale til personer, der ikke har bedt om det. Det kaldes spam.

Ikke spam

- Du kan kalde det, hvad du vil. Nogen kalder det spam, vi foretrækker at kalde det oplysning, siger Henrik Just Nielsen, der er en af de danske folk bag Bestweb.

Han siger, at han godt ved, at der et problem i forhold til dansk lovgivning, men at han ikke har noget alternativ.

- Det her er simpelthen den eneste måde, vi kan komme ud til de relevante mennesker på, siger Henrik Just Nielsen.

Han afviser, at selskabet sender spam fra Thailand for at slippe uden om den danske lovgivning. Bestweb er på vej med en dansk afdeling, og den vil benytte sig af samme marketingmetode, oplyser Henrik Just Nielsen.

Forbrugerstyrelsen ind i sagen

Men uanset hvad Bestweb kalder det, så er der tale om spam. Det slår jurist i Forbrugerstyrelsen, Peter Fogh Knudsen, fast. Han oplyser, at styrelsen allerede har modtaget omkring 25 klager over spammen fra Bestweb.

- Det her falder ind under den kategori, som vi mener, at vi kan gøre noget ved, i og med, at det er danskere, der er involveret, og at indholdet er på dansk. Vi vil selvfølgelig tage skridt til at få det stoppet, siger Peter Fogh Knudsen.

Han vil ikke på nuværende tidspunkt præcisere, hvad styrelsen vil gøre.

Et dansk firma, Fonn Danmark, er tidligere blevet dømt for at udsende spam. Det resulterede i en bøde på 15.000 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S