Slut og farvel: Microsoft afliver Zune

Microsoft afliver musikafspilleren Zune, der sendes til de evige jagtmarker. Især én faktor har spillet en væsentlig rolle i beslutningen.

Artikel top billede

Microsoft drejer halsen om på musikafspilleren Zune.
 
Det sker fem år efter, at musikafspilleren blev lanceret som Microsofts bud på en musikafspiller, der skulle udfordre Apples iPod, der dengang stormede frem.
 
Dengang modtog Zune ganske vist udmærkede anmeldelser, men salget tog aldrig fart.
 
I 2010 havde Zune således kun en andel af markedet for MP3-afspillere på én procent, mens iPod havde en markedsandel på omkring 75 procent.
 
Rygter i lang tid
Der har i flere måneder været rygter om, at Microsoft planlagde at aflive Zune.
 
Rygterne fik for alvor næring, da flere af modellerne for nogle dage siden blev fjernet fra Microsofts Zune-website.
 
Microsoft begrunder aflivningen af Zune med, at fremtiden ikke ligger i separate MP3-afspillere, men derimod i smartphonen, hvor Microsoft er på banen med Windows Phone.

"Vores strategi inden for mobil-musik og video vil ligge på Windows Phone, og derfor vil vi ikke længere producere Zune-afspillere," lyder det i en meddelelse fra Microsoft.
 
Selskabet understreger, at nuværende ejere af Zune-afspillere fortsat vil  kunne anvende de forskellige Zune-tjenester.

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Director

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S