Slut og farvel: Microsoft afliver Zune

Microsoft afliver musikafspilleren Zune, der sendes til de evige jagtmarker. Især én faktor har spillet en væsentlig rolle i beslutningen.

Artikel top billede

Microsoft drejer halsen om på musikafspilleren Zune.
 
Det sker fem år efter, at musikafspilleren blev lanceret som Microsofts bud på en musikafspiller, der skulle udfordre Apples iPod, der dengang stormede frem.
 
Dengang modtog Zune ganske vist udmærkede anmeldelser, men salget tog aldrig fart.
 
I 2010 havde Zune således kun en andel af markedet for MP3-afspillere på én procent, mens iPod havde en markedsandel på omkring 75 procent.
 
Rygter i lang tid
Der har i flere måneder været rygter om, at Microsoft planlagde at aflive Zune.
 
Rygterne fik for alvor næring, da flere af modellerne for nogle dage siden blev fjernet fra Microsofts Zune-website.
 
Microsoft begrunder aflivningen af Zune med, at fremtiden ikke ligger i separate MP3-afspillere, men derimod i smartphonen, hvor Microsoft er på banen med Windows Phone.

"Vores strategi inden for mobil-musik og video vil ligge på Windows Phone, og derfor vil vi ikke længere producere Zune-afspillere," lyder det i en meddelelse fra Microsoft.
 
Selskabet understreger, at nuværende ejere af Zune-afspillere fortsat vil  kunne anvende de forskellige Zune-tjenester.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Everllence

Software Developer – R&D

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner til KMD Nexus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S