Nu vil Oracle udvikle apps til iPad og Android

Oracle vil levere udgaver til iPad og Android af alle selskabets vigtigste enterprise- og Fusion-programmer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som et tydeligt tegn på hvilken indflydelse de mobile enheder har på beslutningerne i de store virksomheder, oplyser Oracle at have til hensigt at gøre iPad- og Android-udgaver tilgængelig af sine traditionelle ERP- og CRM-programmer samt sine seneste Fusions-applikationer.

I en præsentation ved Oracle OpenWorld 2011 i San Francisco fortæller Steve Miranda, der er senior vice president for applikationsudvikling ved Oracle, at mobilitet er et centralt tema i Oracles applikations-strategi.

"Vi har en tosidet strategi i forhold til mobilitet: For det første er det et sæt applikationer i beta til mobiltelefoner og et sæt applikationer til iPad. Jeg tror, at stort set samtlige produkter i vores programpakke har en udgave til iPad eller smartphone inklusiv Fusion-applikationerne," fortæller Madden.

"Herudover lægger vi vores mobile investering i en teknologisk platform, der er uafhængig og som vil anvende HTML5 ... og som ikke alene vil kunne køre på iPad men også på Android-enheder."

Jon Schiff, der er vice president og general manager for JD Edwards World, og Anthony Lye, der er senior vice president for Oracle CRM On Demand, giver også udtryk for, at mobilitet er en del af deres softwarestrategier hver især.

"Siebel udnytter en masse teknologi fra Oracle og et af de store områder er i forhold til mobilitet," siger Lye.

"Så folk i HR og i salg og service vil altså i stigende grad bruge deres smartphones og nu deres iPads."

"En af de ting, vi har offentliggjort i denne uge, er et stykke middleware, der gør det muligt for enhver af vores Siebel-kunder eller CRM on Demand-kunder at få adgang til deres programmer via deres iPad-baserede applikationer."

"Vi har en meget stærk fornemmelse af, at folk også gerne vil gøre ERP mobilt, så nu understøtter vi fuldt ud produktet EnterpriseOne på iPad," siger Schiff fra JD Ewards. "For at gøre det lettere at arbejde med har vi specifikke gestures til ERP, så man ikke skal taste en hel masse på sin iPad."

Executive director Malcolm Watkins fra Australian Financial Group, der er kunde hos Oracle, fortæller, at mobilitet er en essentiel del af den CRM-service, som selskabet tilbyder sine forsikrings- og tredjeparts-mæglervirksomheder.

"Mobilitet er i høj grad et af vores fokuser," siger han. "Vi drev i forvejen vores egen CRM on Demand og nu er det næste skridt at flytte det over på iPad."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse